info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Embriyo Dondurma İşlemi Embriyoya Zarar Verir mi?

Embriyo Dondurma İşlemi Embriyoya Zarar Verir mi?
embriyo dondurma işlemi embriyoya zarar verir mi Embriyo dondurma, yardımcı üreme yöntemleri kapsamında oldukça tercih edilen ve gebelik şansını arttıran bir yöntem olduğu için yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak bebeklerinin sağlıklı olmasını ve sağlıklı bir gebelik süreci arzu eden çiftlerin en merak ettiği ve endişelendiği konu ‘’embriyo dondurma işlemi embriyoya zarar verir mi?’’ sorusu olmaktadır. Embriyo dondurma işlemi, embriyoya zarar vermemekle beraber herhangi bir anomali riskini aratmamaktadır.

Peki, embriyo dondurma nedir?

Embriyo dondurma, kaliteli embriyoların çeşitli sebeplerle ileriki zamanlarda kullanılmak üzere dondurulmasını ifade eder.  Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinde çoğul gebelik riskini engellemek adına transfer edilen embriyo sayısı kısıtlıdır. Bundan dolayı da geriye kaliteli embriyolar kalmaktadır. Geriye kalan embriyolar, dondurulmazsa imha edilir. Şayet tedavi başarısız olursa ya da çift ilerde yeni bir bebek arzu ederse, yeniden yumurtalıkların uyarılma ve embriyo oluşturma aşamalarına başlanması gerekir. Embriyo dondurma yöntemiyle ise çift bu aşamalara başvurmadan çocuk sahibi olabilir. Embriyo dondurma tekniği sayesinde yeniden tüp bebek tedavisi yapılmasını önlenir ve maliyet bakımından da çiftlere avantaj sağlanır.

Embriyo dondurma nasıl yapılır?

Embriyo hücreleri 1. günden 6. güne kadar gelişimlerinin her aşamasında dondurulabilir. Fakat bu aşamada unutulmaması gereken çözme sonrası en yüksek sayıda canlı embriyo elde edilebilmesi adına dondurma yönteminin embriyoların gelişim aşamasına özel bir yöntemle uygulanması gerekmektedir. Embriyo transferi ardından geriye kalan sağlıklı embriyoların dondurulması için, başarısı klinik deneyler ile kanıtlanmış; embriyo vitrifikasyon, bir başka deyişle hızlı dondurma  yöntemi kullanılmaktadır. Vitrifikasyon diğer ismi ile camlaşma yönteminin en önemli özelliği, embriyoların yüksek yoğunluktaki koruyucu madde ile 3–4 dakika özel bir işlemden geçmesidir. Bu yöntemdeki hedef ise hücreler içerisindeki su moleküllerinin, ozmotik dengelenme olarak ifade edilen kimyasal bir aşama ile, hücre dışı kriyoprotektanlar kullanılarak dışarı çıkarılarak eş zamanlı olarak yerine hücre içi kriyoprotektanların uygulanamsıdır. Bu değişim dengelendiği için ise, yani hücre içindeki su tamamen kriyoprotektanlar ile değiştiğinde, embriyolar doğrudan şekilde -196⁰C ısıya sahip sıvı azota alınır. Bu uygulama, dakikada eksi 2.000–20.000⁰C derece soğutma hızı ile embriyolar herhangi bir zarar görmeden dondurulabilmesine olanak tanır. Klasik-yavaş embriyo dondurma yönteminin tersine vitrifikasyon veya hızlı dondurma yöntemi ile, özellikle 3.ve 4.gün ve blastosist adı verilen 5.ve 6 gün embriyoları çok daha başarılı bir şekilde muhafaza edilir.

Embriyo dondurma yönteminde başarı oranları nedir?

Embriyo dondurma tekniğinin başarısını ortaya koyan en önemli faktörlerin başında çözme ardından embriyolardaki canlılık oranıdır. Embriyo dondurma başarısı vitrifikasyon ile dondurulup çözülmüş olan embriyolarda neredeyse %95’e yakındır. Embriyo çözme sonrası yüksek canlılık oranı sayesinde de gebelik oranları artar. Bu avantajla beraber vitrifikasyon yöntemi, anne adaylarına yeniden ve yüksek hamilelik şansı veren en başarılı dondurma yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Embriyolar ne kadar süreyle saklanır?

Embriyolar teknik olarak oldukça uzun süre saklanabilir. Ancak her ülkenin embriyo saklama süre sınırı bulunmaktadır. Ülkemizde yani Türkiye’de bu süre 5 yıldır. Ancak çeşitli sebeplerle bu süreyi uzatmak isteyen çiftler, gerekli belgelerle sürenin uzatılma iznine sahip olabilir. Bu süre, Sağlık Bakanlığı Üremeye Yardımcı Teknikler Üst Kurulunun hazırladığı yönetmelik gereğince 5 yıl olarak belirlenmiştir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler