info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Düzensiz Rahim Kanaması Tedavisi

Düzensiz Rahim Kanaması Tedavisi
Her kadının doğumla birlikte sahip olduğu belli bir yumurta rezervi bulunmaktadır. Ergenliğe girişle birlikte kız çocukları her ay yumurtlar ve bu durum da üreme çağına girildiğinin, gebe kalabilirliğin göstergesidir. Bu yumurtlama sürecinde korumasız cinsel ilişki gerçekleşirse ve sperm yumurtayı dölleyebilirse gebelik meydana gelir. Bu sırada da yumurtlamayı sağlayan kadınlık hormonları kadının rahim içini gebeliğe hazırlamak için kalınlaşır ve olası bir gebelikte embriyonun tutunabileceği, beslenebileceği bir doku haline getirir. Ancak bu yumurtlama döneminde döllenme ve dolayısıyla gebelik gerçekleşmediyse, kalınlaşan bu doku pul pul dökülür. Bu dökülme esnasında rahim duvarındaki bazı damarlarda açılma olur ve oradan akan kan ve dökülen dokunun bir arada vücudu terk etmesi durumu adet kanaması olarak adlandırılmaktadır. Bu bağlamda normal sağlık koşullarında gebeliğin gerçekleşmediği her ay yumurtlama döneminde rahim içi dokusu kalınlaşır, gebelik meydana gelmezse dökülür, incelir, diğer ay yeniden kalınlaşır. İşte bu adet kanamaları 21-35 gün aralıklarla gerçekleşmekte ve 3-7 gün boyunca devam etmektedir. Adet kanamasının 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla gerçekleşmesi ve 3 günden az, 7 günden fazla sürmesi ise anormal, normal dışı, düzensiz kanama olarak adlandırılmaktadır.

Düzensiz rahim kanaması çeşitleri

  1. Polimenore: Kadının 21 günden daha kısa aralıklarla adet kanaması görmesidir.
  2. Oligomenore: Kadının iki adet kanaması arasında geçen sürenin 35 günden daha uzun olmasıdır.
  3. Hipermenore (Menoraji): Adet kanamasının 7 günden daha uzun sürmesi, günlük akan kan miktarının normalden çok fazla olması ve adet kanının çok parçalı, pıhtılı olması durumudur.
  4. Metroraji: Adet kanamasının düzensiz aralıklarla ve az miktarda olmasıdır.
  5. Menometroraji: Düzensiz aralıklarla sık sık ve fazla miktarda adet kanaması olması durumudur.
  6. Intermenstural kanama (ara kanama): Normal adet kanamaları düzenli aralıklarla devam eden, ancak bunların arasında kısa süreli, az miktarda ara kanamalar gerçekleşmesidir.

Altta yatan sebebe göre düzensiz rahim kanaması çeşitleri

  1. Üreme organlarına hastalıklarına bağlı anormal kanama: Kadının rahminde miyom oluşmuşsa kanama miktarı artar ve süresi de uzar. Polip varlığında ise ara kanamalar ve cinsel ilişki sonrasında kanama görülmektedir. Bununla birlikte yumurtalıklarda kist oluşumu anormal kanamalara ve rahim içi, rahim ağzı iltihapları da ara kanama ve cinsel ilişki sonrası kanamalara sebep olabilmektedir. Ayrıca altını çizmekte fayda vardır ki; düzensiz seyreden anormal rahim kanamaları öncelikle rahim ve rahim ağzı kanserini akıllara getirmelidir.
  2. Sistemik hastalık ya da bozukluklara bağlı anormal kanama: Kadında pıhtılaşma bozuklukları, kan kanseri, dalak rahatsızlıkları, hormonsal bozukluklar, yumurtlama düzensizlikleri, tiroid bezi sorunları, süt hormonunun salgılanma seviyesinin artması rahimde düzensiz kanamalara sebep olabilir. Bununla birlikte karaciğer yetmezliği, şişmanlık ve tabi ki gebelik de anormal rahim kanamaları sebeplerindendir.
  3. İlaçlara bağlı gelişen anormal kanama: Bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar beyin ve yumurtalıklar arasındaki ilişkiyi bozmakta ve bu sebeple de kanama düzensizlikleri yaşanmaktadır. Bu bağlamda antidepresan, antipsikotik ilaçlar ve doğum kontrol hapları anormal rahim kanamalarına sebep olmaktadır.

Düzensiz rahim kanaması tedavi yöntemi

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi düzensiz rahim kanaması sorununda da öncelikli olarak soruna sebep olan etken bulunur ve bu bağlamda bir tedavi uygulanır. Bununla birlikte düzensiz adet kanaması tedavisinde kadının yaşı, gebelik isteyip istememesi ve kanamanın şiddeti gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Eğer düzensiz rahim kanamasına sebep olan etken polip, miyom ve yumurtalık kisti şeklinde bir anomali ise tedavide cerrahi müdahale uygulanır. Enfeksiyon ve iltihaplanmalardan kaynaklanan anormal kanamalarsa antibiyotikler kullanılarak tedavi edilir. Ancak düzensiz kanamalara yol açan etken bir tür kanser ise cerrahi müdahalenin yanında kemoterapi, radyoterapi uygulamaları da yapılır. Bazı durumlarda da düzensiz kanamaların altında yatan sebep basit hormonsal bozukluklardır. Böyle vakalarda hormonal ilaçlar kullanılarak sorunun önüne geçilebilmektedir. Eğer düzensiz kanamalar hormon ilaçlarıyla tedavi edilecekse genellikle doğum kontrol hapları kullanılır. Hapların kullanıldığı ilk aylarda fazla olan kanamalar birkaç ay içinde düzene girer. Düzensiz rahim kanamalarında hangi tedavi uygulanmış olursa olsun, tedavinin başarılı olup olmadığı birkaç adet dönemi geçtikten ve bu süre içinde düzenli olarak doktor tarafından izlendikten sonra anlaşılabilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım