fbpx

Blog

Doğum

Düşükten Sonra Hamilelik

Düşükten sonra tekrar gebe kalınabilir. Ancak bu durum düşüğe yol açan faktörlere de bağlıdır. Şayet düşüğe yol açabilecek problemler söz konusu ise ve giderilmemiş ise yeniden hamile kalınsa dahi yeniden düşük meydana gelebilir. Bununla birlikte, anne ve fetüs için olaysız ve sağlıklı bir hamilelik şansını optimize etmek için bazı basit önlemlerin alınması önerilir.

Düşükten sonra hamile kalmak

Düşük sonrası gebelik emniyetiniz için jinekoloğa veya doğum uzmanına başvurmak en sağlıklısıdır. Doktorlar genellikle gebe kalmadan önce en az 3 ay beklemeyi önerir. Eğer muayene sonrası medikal bir komplikasyon olmaksızın doktor tavsiye ederse, düşük sonrası hamilelik normalde güvenlidir. Çoğunlukla kadınlar düşükten sonra 3 ay beklemek istememekle birlikte vücuda biraz zaman ayırmak ve böylece önceki eksiklikleri düzeltmek ve dinlenme önerilir. Düşük sonrası gebelik refahı çeşitli faktörlerle hesaplanabilir. Bir dereceye kadar, ön görüş alma davranışı cenin için çok şey gerektirir. Örneğin, nöral tüp defekti riskini azaltmak için gebe kalmadan önce folik asidi tüketmek hayati önem taşımaktadır. Düşükten sonra düşük nedeni analiz edilmelidir. Bazı tıbbi nedenlerden dolayı bir kadın düşük yapmışsa, bu nedenlerin tekrar ortaya çıkma ihtimali yüksektir ki bu durumda, çocuk ve anne yüksek risk altındadır. 

Düşükten kaç ay sonra hamile kalınır?

Düşükten hemen sonra gebe kalabilir. Kadınlarda ovulasyon, hormonlar tarafından kontrol edilen doğal bir fenomendir. Hiçbir doğum kontrol seçeneği kullanılmazsa, normal yumurtalık döngüsü başladığında gebelik şansı optimaldir. Bu nedenle tekrar hamile kalmak istemiyorsanız, sağlık uzmanına danıştıktan sonra doğum kontrolü yöntemlerini kullanın.

Düşükten sonra hamile kalmak için yapılması gerekenler

  • Bol miktarda sıvı tüketin.
  • Mümkünse birkaç gün ağır yükten uzak durun.
  • Doğru uyku düzenini kurun ve sağlıklı uyku alışkanlıklarını sürdürün. Sağlıklı yiyecekler ve vitaminler tüketin.
  • Enfeksiyon riskinden kaçınmak için doktor tarafından verilen antibiyotikleri kullanın.
  • 2 hafta boyunca egzersiz yapmaktan kaçının.
  • Bir kadın düşükten sonra 2 hafta içinde yumurtlayabilir; Bu nedenle, tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkide bulunmaktan kaçının.
  • Düşüğe yol açabilecek sorunlarının analizini yaptırın ve bir sonraki gebelikte bu sorunların meydana gelmemesi için zaman kaybetmeden tedavi sağlayın.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk