info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Düşük Sperm Sayısı Nedir?

Düşük Sperm Sayısı Nedir?
düşük sperm sayısı Düşük sperm sayısı, sperm sayısının gebelik için yeterli olmayabileceğini ifade eder. Sperm üretimi karmaşık bir süreçtir ve testislerin yanı sıra hipotalamus ve beyindeki sperm üretimini tetikleyen hormonlar üreten hipofiz bezlerinin normal çalışmasını gerektirir. Bu sistemlerden herhangi biriyle ilgili sorunlar sperm üretimini etkileyebilir. Ayrıca, anormal sperm şekli (morfoloji), hareket (hareketlilik) veya işlev sorunları olabilir. Bununla birlikte, genellikle düşük sperm sayısının nedeni belirlenmemiştir.

Düşük sperm sayısının tıbbi nedenleri

Düşük sperm sayısı bir dizi sağlık sorunu ve tıbbi tedaviden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları şunları içerir:

Varikosel:

Varikosel, testisin boşaltılmasına neden olan damarların şişmesidir. Erkek kısırlığının geri dönüşümlü en yaygın nedeni budur. Varikosellerin kısırlığa neden olmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, anormal testis sıcaklıklarının düzenlenmesi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Varikoseller, sperm kalitesinin azalmasına neden olur.

Enfeksiyon:

Bazı enfeksiyonlar, sperm üretimine veya sperm sağlığına müdahale edebilir veya sperm geçişini engelleyen yara izine neden olabilir. Bunlar arasında, epididim (epididymit) veya testislerin (orşit) iltihabı ve gonore veya HIV de dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunur. Bazı enfeksiyonlar kalıcı testis hasarına neden olsa da, çoğunlukla sperm alınabilir.

Boşalma problemleri:

Retrograd boşalma penisin ucundan çıkmak yerine semende orgazm sırasında mesaneye girdiğinde ortaya çıkar. Çeşitli sağlık koşulları, şeker hastalığı, omurilik yaralanmaları ve mesane, prostat veya idrar yollarının cerrahisi de dahil olmak üzere, boşalmanın gerilemesine veya eksikliğine neden olabilir. Bazı ilaçlar, alfa blokerleri olarak bilinen kan basıncı ilaçları gibi ejakülasyon sorunlarına da neden olabilir. Bazı ejakülasyon sorunları tersine çevrilebilirken diğerleri kalıcı olabilir. Çoğu durumda kalıcı boşalma problemi varsa, sperm hala doğrudan testislerden alınabilir.

Tümörler:

Kanserler ve habis olmayan tümörler, erkek üreme organlarını, üremeye bağlı hormon salgılayan bezler yoluyla (örneğin, hipofiz bezi) veya bilinmeyen nedenlerle etkileyebilir. Tümörleri tedavi etmek için cerrahi, radyasyon veya kemoterapi de erkek doğurganlığı etkileyebilir.

İnmemiş testisler:

Fetal gelişme sırasında bir veya iki testis bazen testisleri (skrotum) içeren karın içine karın altına inemez.

Hormon dengesizlikleri:

Hipotalamus, hipofiz ve testisler, sperm oluşturmak için gerekli olan hormonları üretir. Bu hormonlarda ve tiroid ve adrenal bez gibi diğer sistemlerde meydana gelen değişiklikler sperm üretimini zayıflatabilir.

Spermleri taşıyan tüplerin kusurları:

Birçok farklı tüp sperm taşır. Ameliyattan kazara yaralanma, önceki enfeksiyonlar, travma veya kistik fibroz veya benzeri kalıtsal hastalıklar gibi anormal gelişim gibi çeşitli nedenlerden dolayı bloke edilebilirler. Blokaj, testis içinde, testisin boşaltılmasında, epididimde, vaz deferens'de, ejakülatuar kanalların yakınında veya idrar yolunda tüplerde olduğu gibi herhangi bir seviyede ortaya çıkabilir.

Kromozom defektleri:

Bir erkeğin iki X kromozomu ile doğduğu ve bir X ve bir Y yerine bir Y kromozomunun doğduğu Klinefelter sendromu gibi kalıtsal bozukluklar erkek üreme organlarının anormal gelişimine neden olur. İnfertiliteye bağlı diğer genetik sendromlar kistik fibroz, Kallmann sendromu ve Kartagener sendromunu içerir.

Düşük sperm sayısı ve sperm analizi

Bir kişinin sperm sayısını tanımlamak karmaşık bir süreçtir. Sperm analizinde göz önüne alınan bazı ölçümler vardır. İlk olarak, uzman konsantrasyona bakacaktır. Bu aşamada santigrat cc veya mililitre (sıvı) başına kaç tane sperm olduğu belirlenir. Sonra, kaç tane sperm var olduğunu belirlenmelidir. Dolayısıyla, sadece 1 cc sıvı ile cc başına 40 milyon sperm, 18 milyon ve 4 cc'lik bir sayı kadar iyi olmayabilir. Her cc ve 2-5 cc meni başına 20 milyondan fazla sperm olması beklenir. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer ölçüm de, spermin yüzde kaçının kademeli olarak ilerlediğidir. Motilitenin yüzde 50'si normal kabul edilir. Bir sonraki faktör, spermin hangi yüzdesinin normal göründüğünü belirleyen sperm morfolojisidür. Belli bir örneğin dölleme potansiyelini değerlendirirken, tüm bu faktörlerin dikkate alınması gerekir. Böylece, sperm sayısındaki hafif bir anormallik, daha iyi motilite veya hacim artışı ile telafi edilebilir.

Düşük sperm sayısı tedavisi

Düşük sperm sayısına sahip erkekler için tedavi seçenekleri hastanın durumuna göre değişir. Örneğin, cerrahi varikoselden muzdarip erkekler için en yaygın tedavidir. İdrar / üreme kanallarının enfeksiyonlarından dolayı düşük sperm sayımı için enfeksiyonu temizlemek için antibiyotikler reçete edilebilir. Düşük sperm sayımı nedeni hormon dengesizliğine bağlı olduğunda, ilaç ve hormon replasman tedavisi seçenekleri de kullanılabilir. Düşük sperm hareketliliği durumunda, dişi üreme sistemine sperm ekleyerek gebeliği kolaylaştırmak için yardımcı üreme teknoloji tedavileri kullanılacaktır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler