info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavilerinin gerçekleştirildiği merkezlerin başarısını ölçmekte faydalanılan faktörlerden birisi de embriyo dondurma işlemlerinin detaylarına yöneliktir. Başvuru yapılacak merkezlerin embriyo dondurma oranlarına bakılarak ve dondurulmuş embriyolardan elde edilen başarılı sonuçları da takip edilerek, genel başarı tabloları gözlemlenmektedir.

Yapılacak doğru uygulamalar neticesinde karşılaşılan sonuçlarda, taze transferlere göre çok daha büyük başarı oranları elde edilmektedir. Dondurulmuş embriyo transferi nasıl gerçekleşir, gebe kalma oranı nedir, çözülme işleminin ardından bozulur mu gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Embriyo Dondurma Nedir?

Gelişimini sürdüren embriyoların -196 derecelerde dondurulması işlemine verilen isimdir. Buna göre tedavilerin gerçekleşeceği esnada çözülmesine olanak verilerek kullanılmaktadır. Dondurulmasında, saklanmasında ve çözülmesinin ardından canlılık sağlanarak olumlu sonuçlar elde edilmesinde başarılı merkezlerden destek almak son derece önemlidir.

Çocuk sahibi olmak için tedavi gören çiftlerin yanı sıra, kanser tedavisi sonrasında çocuk sahibi olmak adına yetilerini kaybetmek istemeyen çiftlerin de bu konuda korunmalarını sağlamaları açısından önemini korumaktadır.

Dondurulmuş Embriyo Saklama Süresi Nedir?

Teknik açıdan bakıldığında saklanma süreleri 20 yıldan fazla olsa da, yasal açıdan ülkelere göre farklılık gösteren bazı sınırlamaları bulunmaktadır. Ülkemizde 5 yıla kadar saklanabilen embriyolar, daha sonra çiftlerin her yıl verecekleri dilekçeler ile 1'er yıl daha uzatılacaktır.

Çözülecekleri zaman ise sıvı nitrojenden çıkarılarak oda sıcaklığında bekletilmektedir. Daha sonra kültür ortamına alınması ve inkübatöre cihazlarına konmaktadır. Gün içerisinde iyi görünmekte olan embriyoların transferi mümkün hale gelmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Nasıl Transfer Edilir?

Embriyoların doldurulmasıyla ilgili işlemlerin yanı sıra ne zaman ve nasıl transfer edileceğine yönelik sorularla da sık sık karşılaşılmaktadır. Bu aşamada ilk olarak endometrium yani rahim iç zarının yeterli kalınlığa ulaşmasına önem verilmektedir. Doğal veya östrojen içerikli ilaçların kullanılmasıyla hazırlanan siklus yöntemleri ile rahim iç zarının kalınlaşmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Daha sonra ovulasyondan 2-3 gün geçmesinin ardından transfer işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu güne dek herhangi bir tedavi uygulanmasa da, transfer işleminin ardından profesteron tedavilerine başlanmaktadır.

Adetlerin düzenli olmaması ve hastanın ileri yaşta olması durumlarında hazırlanmış siklus tedavileri tercih edilerek rahim iç zarı kalınlığının gereken seviyelere gelmesi beklenmektedir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler