fbpx

Blog

Doğum

Doğumdan sonra adet düzensizliği

Sağlıklı bir adet döngüsü, kadının üreme sağlığının görünür bir belirtisidir. Ancak yeni annelerin adet döngüsü, doğumdan sonraki birkaç ay boyunca vücut tarafından durdurulup değişime uğrayabilmektedir. Doğumdan sonra adet düzensizliği, doğum sonrasında gerçekleşen ilk dönemden sonra fark edilir. Adet döngüsü çok beklenmedik bir program izler ve her ay normalden erken veya geç gelir. Bu durum, kadınlar için büyük bir endişe kaynağı olabilir. Fakat doğumdan sonra düzensiz periyotların olması normal kabul edilir. Vücuttaki çeşitli hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan bu problem, zamanla rutine yerleşecektir.

Doğumdan sonra adet görmemek normal midir?

Bebeğin doğumundan hemen sonra, lohusalık dönemi kanaması başlar ve bu kanama genellikle 6 hafta kadar devam edebilir. Doğum sonrası kanamanın sonlanması ile ilk düzenli dönem arasında önemli bir zaman dilimi vardır. Bu süre içerisinde aylar boyunca hiç adet göremeyen birçok kadın mevcuttur. Özellikle emziren kadınlarda bu durum daha olağan kabul edilmektedir.

Doğumdan sonra adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

  • Annenin ağırlığı:

Kadınlar, hamilelik sırasında kilo alma eğilimi gösterirler ve doğumdan sonraki birkaç ay boyunca alınan kilo miktarında hızlı bir düşüş görülmemektedir. Bazı kadınların düzensiz beslenme ve uyku eksikliğinden dolayı, kilo vermeleri daha yavaştır. Fazla kilo, doğrudan vücuttaki hormonal seviyeleri etkiler. Normal bir kilo aralığına dönmek, düzenli adet dönemine sahip olmada önemlidir.

  • Emzirme:

Süt bezlerini aktif hale getiren hormon olan prolaktin, yumurtlama sürecini bastırır. Bu nedenle bir anne bebeğini emzirdiği sürece, hormon aktif olarak dolaşımda kalır ve yumurtlama sürecini önler. Sadece başarılı bir yumurtlama menstruasyonla sonuçlanır ve bu nedenle dönemler normalden daha geç başlar.

  • Değişen hormon seviyeleri:

Hamileliğin başlamasından itibaren salgılanan hormonlar, kadını doğum ve emzirme için hazırlar. Ne yazık ki, hormon seviyeleri doğumdan hemen sonra normale dönmez. Diyet, egzersiz, emzirme ve kilo gibi faktörler, normal seviyelere inme hızını belirler.

Doğum sonrası adet düzensizlikleri yaşayanlar neler yapabilir?

Yeni annelerin, düzensiz dönem sorununu düzeltmek için ve adet döngüsü normale döndürmek için uygulayabilecekleri birkaç etken mevcuttur:

  • Egzersiz:

Bebekle egzersiz yapmak şüphesiz ki zordur. Ancak kendinizi düzenli egzersiz yapmaya zorlamak, vücudu gebelik öncesi haline geri getirmek için çok önemlidir. Egzersiz, vücuttaki hormonal dengeyi yeniden kazanmaya da çok yardımcı olacaktır.

  • Sağlıklı beslenme:

Hamilelik ve doğum sırasında kaybedilen besin değerlerini geri kazanmak ve yenilemek için sağlıklı bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve bakliyatlar, vücudun onarımı ve restorasyonu için ihtiyaç duyulan mikrobesinleri sağlar. Bu yöntem; hormonal dengesizlikleri düzeltmek için de oldukça etkili olacaktır.

  • Stresten uzak durmak:

Stres, bedeni ve zihni etkiler. Yeni anneler; uykusuzluk, sorumluluklar ve duygu değişimlerinden dolayı çok fazla strese maruz kalmaktadır. Bu durum, hormon seviyelerini doğrudan etkiler ve düzenli bir adet dönemine sahip olmayı geciktirir.

  • Doğum kontrol haplarından kaçınmak:

Doğum kontrol amacıyla kullanılan hormon ilaçları, yumurtlama döngüsüne müdahale eder ve normal adet döngüsünü geri alma sürecini daha da geciktirir. Vücuttaki hormonal dengeyi etkilemeyen, diğer güvenli doğum kontrol seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Emziren annelerde adet düzensizliği normal midir?

Doğumdan sonra adet düzensizliği üzerinde, emzirmenin büyük bir etkisi vardır. Annelik ve emzirmeyle birlikte kadının vücudu, şimdiye kadar bilinmeyen koşullarda çalışmaya başlar. Hipofiz bezi, anne sütü ve laktasyon sürecinden sorumlu olan prolaktin hormonunu hızlı bir şekilde artırır. Doğumdan sonra prolaktin hormonunun yüksek olmasından dolayı, adet dönemi bir süreliğine yok olabilmektedir. Emzirme döneminde olan birçok kadın, aylar boyunca adet görememektedir. Prolaktin seviyesi yavaş yavaş düşüşe geçtiğinde yeniden adet döngüleri de başlayacaktır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk