fbpx

Blog

Doğum

Doğum Sancısı Nasıl Olur?

Doğum sancısı; doğumun başladığı andan itibaren yaklaşık 18 saatlik süre içinde anne adayının yaşadığı ağrılı kasılmalara yapılan tanımlamadır. Hamileliğin 37. haftası ile birlikte, bebeğin başı pelvis kemiği girişine yerleşmeye başladığında anne adayının rahminde ufak ufak başlayan ve gittikçe şiddetlenen kasılmalar başlar. Bu kasılmalar artık doğuma hazırlığın başladığı anlamına gelir. Bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları adı verilir ve aslında “Yalancı Doğum Sancısı” olarak adlandırılır.

Doğum sancısı neye benzer?

Hamilelik dönemininin son haftaları içinde bebek, anne karnında doğuma hazırlanma aşamasında pozisyon değişiklikleri yapmaya başlar. Bebeğin başının aşağı doğru gelmesi ile doğum sancısı, aralıklı olarak kramp ve ağrı şeklinde kendini iyice hissettirir. Tüm bunlar yakında gelecek gerçek doğum sancılarının habercisi olan Braxton Hicks kasılmalarıdır. Anne adayının rahatsızlık veren bu durumdan hiç tedirgin olmadan, hemen dinlenme pozisyonuna geçmesi daha rahatlatıcı olacaktır.

Doğum sancısı nerede olur?

Doğum sancısının başlangıcının Braxton Hicks kasılmaları olduğunu biliyoruz. Halk arasında yalancı doğum sancıları da denilen bu dönem sancıları ve krampları tamamen doğuma hazırlık amaçlıdır. Doğum sancısı karnın alt bölümünde kasıklara doğru olan bölgeden başlar. Ani şekilde saplanan bu sancıların aralıkları 10 dakikaya kadar çıkabilir. Daha sonra sancıların aralıkları azalmaya başlar ve saplanan sancının şiddeti de bu oranda artar. İlerleyen dakikalarda sancı ve kramplar bel bölgesine doğru yayılmaya başlar. Artık bebek doğum yoluna ilerlemeye başlamıştır. Bu aşamada sancı sıklığı ile birlikte suyun da gelmesi yaşanabilir. Hafif bir kanama da olabilir bunlar normal beklentilerdir.

Gerçek doğum sancısı ve yalancı doğum sancısı nasıl birbirinden ayrılır?

  • Yalancı doğum sancısı, anne adayının bulunduğu durduğu pozisyondan ya da uzun süre susuz kalmış olmasından  kaynaklanabilir. Böyle olduğunda anne adayı ayağa kalktığında, pozisyon değiştirdiğinde ya da sadece su içtiğinde doğum sancısı  hafifleyebilir hatta kesilebilir. Gerçek doğum sancısı hiç bir şekilde kesilmez, hafiflemez ya da durmaz.
  • Yalancı doğum sancıları dakikak aralıkları ile gelmez. Anne adayı ne zaman sancının geleceğini önceden bilemez. Ancak gerçek doğum sancısında bunu kesinikle hisseder ve şiddetini de bilir.
  • Gerçek doğum sancısı saplandığı andan itibaren 30-60 saniye arasında sürebilir. Yalancı doğum sancısı ise yaklaşık 15 saniye kadar sürer.
  • Yalancı doğum sancıları anne adaylarının sadece o an rahatsız olmasın neden olur. Daha sonra bir ağrı ya da kramp kalmaz. Gerçek doğum sancıları ise süreklidir ve aralıklarla gelmeye ve şiddetini arttırmaya devam eder.

Gerçek doğum sancısı başladığı ilk anda adet sancısına benzer şekilde  hafif olur. Süre ilerledikçe arttarak devam eder. Gerçek doğum sancıları aralıkları 5 dakikaya kadar indiğinde artık doktora başvurma zamanı  gelmiş demektir. Gerçek anlamda doğum başlıyor demek için bu sancıların şiddetinin artması ve sıklığının her 3 dakikada bire düşmesi gerekir.

Artık rahim ağzı da doğum için açılmaya başlar. Her kadının fiziksel yapısı, gücü ve dayanıklılığı farklıdır, bu nedenle herkesin ağrıları hissetme eşiği ve hissetme oranı da farklı olacaktır. Doğum sancıları ile ilgili tüm annelerin anlattıkları ile ilgili kafanıza hiçbir detayı takmadan kendinizi kasvetli bir atmosfere sokmayın. Sizin yapınız farklıdır ve belki de başka türlü bir doğum yaşayacaksınız. Herkesin yaşadığını yaşamak zorunda değilsiniz.

Önemli olan doğum konusunda detaylı olarak bilgi edinip, kendinizi gözlemleyerek bu yolda ilerlemenizdir. Kulaktan dolma bilgiler ve korkutucu anlatımlardan da uzak durulmalıdır. Unutmayın sonunda kucağınıza alacağınız bebeğinizle yepyeni bir hayata başlayacaksınız.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk