info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemi

Doğum kontrolü demek en yalın anlatımıyla çiftlerin bakabilecekleri ve sorumluluklarını alabilecekleri kadar çocuk sahibi olmaları demektir. Doğum kontrolünün birçok yöntemi bulunmaktadır. Kadınlar için gebeliği önleyen doğum kontrol yöntemlerinden bazıları doğum kontrol hapları ve rahim içi spirallerdir. Aynı zamanda erkekler için de doğum kontrol yöntemleri uygulanabilmektedir. Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller doğum kontrolde kullanılan etkili yöntemlerdendir.

Çeşitli doğum kontrol yöntemleri

  • Doğum kontrol hapları
Doğum kontrol hapları gebelik önleyici haplardır ve doğum kontrol yöntemleri içerisinde en sık kullanılan korunma yöntemidir. Doğum kontrol hapları kadınlık hormonları içermektediler ve düzenli olarak kullanılmaları gerekmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanımı ile yumurtanın oluşumu engellenerek kadının gebe kalmaması sağlanır. Doğum kontrol haplarının kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken unsur hapların her gün ve aynı saatte düzenli şekilde alınmasıdır.
  • Rahim içi araç (RİA) ve spiraller
Rahim içine yerleştirilen en esnek bir materyalden meydana gelen araç yani RİA rahmin içine yerleştirildikten sonra hemen etkisini gösterir. Rahim içindeki RİA spermlerin kadının tüplerine ulaşmasına engel olur ve etkisini 10 sene boyunca sürdürür. RİA, hiçbir katkı maddesi olmayan hormonlular ve bakır içerenler olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak RİA doğum kontrol yöntemlerinde ilk tercih edilen seçeneklerden değildir. RiA, sağlık ocaklarında ve aile planlaması merkezlerinde uzman hekimce kadının rahmine yerleştirilmektedir.
  • İğneler ile enjekte edilen hormonlar
Alternatif doğum kontrol yöntemlerinden birisi de her ay veya her üç ayda bir yapılan hormon içeren iğnelerdir. İğnelerin yapılmasından sonra iğnelerin içeriğindeki hormonlar yavaş yavaş kana karışmaktadır. Bu iğnelerdeki hormonlar tıpkı doğum kontrol haplarının işlevi gibi kadında yumurta oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda bu iğneler sayesinde rahim ağzındaki salgılar kalınlaşır ve spermin rahme ulaşmasının da önüne geçilir. Tıpkı doğum kontrol hapları gibi doğum kontrol yöntemlerinde en sık kullanılan seçeneklerden birisidir.
  • Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller
Erkek döl hücrelerinin ölmesine neden olan fitil veya tabletler cinsel ilişki öncesinde kadın tarafından vajinanın içine yerleştirilir. Yerleştirilen bu fitil veya tabletler spermin rahme ulaşmasını engeller. Öldürülen spermler yumurtayı dölleyemez hale gelir ve gebelik oluşumunun da önüne geçilir.
  • Tüp Ligasyonu ( Kadının tüplerinin bağlanması)
Tüp ligasyonu geri dönüşü olmayan kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Ayrıca gebeliği önleyen en etkiliyeci yöntemdir. Genellikle çok çocuklu ve artık çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin kullandığı bir yöntemdir. Tüp ligasyonunun yapılması için eşlerin ikisini de rızası gerekmektedir. Çiftlerin kesin kararından sonra yumurtalık ve rahim arasında görev gören tüpler bağlanarak gebeliğin de önüne geçilir.
  • Bir erkek doğum kontrol yöntemi olarak kondom kullanımı
Kondom erkek için kullanılan gebeliği önleyeci doğum kontrol yöntemidir. Kondom, erkek penisi ile kadın vajinası arasında bir engel oluşturarak spermlerin rahimle buluşmasını engeller. Kondomlar eczanelerden, büyük süper marketlerden ve aile planlaması merkezlerinden temin edilebilir.
  • Vazektomi / Erkeğin kanallarının bağlanması
Tıpkı tüp ligasyonu gibi geri dönüşümü olmayan kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Vazektomi ile erkeğin hayaları ile meni kesesi arasında köprü görevi gören ve spermlerin iletilmesini sağlayan kanallar bağlanır. Erkeğin kanallarının bağlanması ile boşalan sıvıda spermler bulunmaz ve böylelikle kadının da gebe kalmasının önüne geçilir. Bu yöntem yalnızca eşlerin rızası ile yapılmktadır. Genellikle çok çocuklu ve artık çocuk sahibi olmayan aileler tercih etmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım