info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapı doğum kontrol yöntemlerinin en yaygın olanlarındandır. Doğum kontrol haplarının içinde östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar sayesinde yumurtlama süreci geçici olarak durdurulur. Tıpta doğum kontrol hapları oral kontraseptif olarak adlandırılır. Kullanımına mutlaka jinekolojik bir muayene sonrası doktor kontrolünde başlanmalıdır. Bazı durumlarda bazı kadınların bu hapı kullanması sakıncalı olabilir. Pek çok hap ve çeşidi de mevcuttur. O nedenle doğum kontrol hapını kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeli ve doktorunuzla birlikte en doğru yöntemi belirlemelisiniz.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanamaz?

  • Hepatit Hastaları
  • Karaciğer Hastaları
  • Şiddetli Migren Hastaları
  • Aşırı kilolu kişiler
  • Önceden damar tıkanıklığı problemi yaşamış kişiler veya ailesinde olan kişiler
  • Günde 1 paket ve üzerinde sigara içenler

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

En yaygın şekilde östrojen ve progesteron hormonları bulunan doğum kontrol hapları çeşitli periyodik dönemler şeklinde kullanılır. 3 hafta kullan, 1 hafta bırak; 21 gün kullan 7 gün ara ver gibi. Ülkemizde en sık kullanılan doğum kontrol hapları 21'li tablet doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol haplarının hepsinin üzerinde hapların hangi günler kullanılması gerektiği açıklanmıştır. Bu nedenden dolayı doğum kontrol hapı kullanan kadının hapları şaşırma gibi bir durumla karşılaşması imkansızdır. Doğum kontrol haplarının ilk kez kullanılması durumunda dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunmaktadır. İlk kez kullanılan doğum kontrol hapı kadının adetinin birinci günü kullanılmaya başlanır ve 21 gün boyunca hap kullanımı devam eder. 21 günün bitiminin ardından haplara 1 hafta ara verilir. Hapların ikinci kullanımı için adetin beklenmesine gerek yoktur. 21 günlük kullanımdan sonra verilen 7 günlük aranın ardından 8. günde yeniden hap kullanımına başlanır. Doğum kontrol hapı kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken hapların her gün aynı saatte ve düzenli olarak hiç gün atlanmadan alınmasıdır.

Doğum kontrol hapları kullanılırken bilinmesi gerekenler

Doğum kontrol hapı kullanmaya karar vermiş bir kadın, hap kullanımına başlamadan önce mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmesi gerekmektedir. Jinekolojik muayene sonrası doktor kadın için en uygun doğum kontrol hapını yazacaktır. Doğum kontrol haplarına yalnızca doktor gözetiminde başlanması ve kullanılması gerekmektedir. Doğum kontrol hapları her gün aynı saatte ve tok karnına alınmalıdır. Doğum kontrol hapının kullanılmaya başladığı ilk günden itibaren kadın olası bir gebeliğe karşı da korunmaya başlar.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım