fbpx

Blog

Doğum

Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Gebeliğin kesin olarak ne zaman sonlandırılması gerektiğinin tıbben kesin olarak tespiti yoktur ancak tıbbın gebelik süresinin son bulması için ortalama verdiği bir zaman dilimi bulunmaktadır. Normal gebelikler 42. haftaya kadar devam etmektedirler. Gebelik doktorlarca 42. haftaya kadar takip altında tutulabilmektedir. 42. haftadan sonra gebeliğin takibi mümkün değildir.

Doğum için en ideal zaman dilimleri 38. ile 39. haftalardır. 42. haftanın tamamının beklenmesi şartı yoktur. Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunun tespiti kadının gebelik öncesi gördüğü son adet siklusunun ilk gününün baz alınmasıyla hesaplanır. Buna göre bir hesaplama yapılarak kadının gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu tespit edilir. Bundan sonra gebelik için 40 haftalık bir takip süreci başlamaktadır. Bu 40 haftalık süreç 280 güne tekabül etmektedir.  Sağlıklı bir gebelik ortalama olarak 9 ay 10 günlük bir zaman dilimi şeklinde kabul edilmektedir. 

Ancak her hamilelik 39 – 40 haftalık süreçte gerçekleşmeyebilir. Bazı durumlarda 36. haftadan önce de gebelik gerçekleşebilir. Gebeliğin 37. haftadan önce yaşanması durumuna erken doğum denmektedir.  Gebeliğin 40. haftadan sonra 41. ya da 42. haftalarda gerçekleşmesine de geç doğum denmektedir. Geç doğum halk arasında “günü geçmek” şeklinde tabir edilmektedir.  Ortalama olarak bir gebeliğin 37. ile 40. haftalar arasında gerçekleşmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde gerçekleşen doğumların anne adayı ve bebeğe hiçbir zararları bulunmamaktadır.

Doğumun gerçekleşeceği zaman nasıl belirlenir?

Anne adaylarının en çok merak ettiği ve onları en çok heyecanlandıran olgu doğumun ne zaman gerçekleşeceğidir. Bu durum doktorun gebelik süresince yaptığı tetkik ve takipler sonrasında kesin olmamakla birlikte tahmini olarak ne zaman doğumun gerçekleşeceği öngörülebilmektedir.

Gebeliğin sonunda normal doğum mu sezaryen doğum mu?

Doğumun ne şekilde olacağı gebeliğin son haftalarına kadar belli olmayabilir. Çünkü doğumun sezaryen mi yoksa normal doğum ile mi olacağını belirleyen etkenler bulunmaktadır. Örneğin sağlıklı giden bir gebelikte bebeğin kalp atışlarında bir problem tespit edilebilir ya da bebeğin sağlık durumu ile ilgili anne karnında bir başka sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin sonlanması beklenmez ve bebeğin doğumu sezaryen ile gerçekleştirilir. 

Bebeğin doğum kanalına yan ya da ters girmesi, plasentanın doğum kanalını tıkaması gibi bebeğin sağlını riske sokan etmenlerin oluşması dahilinde de sezaryen doğum gerçekleştirilir. Normal doğuma karar verilmesi gebeliğin 37. ile 40. haftaları arasında bebeğin duruşunun, ağırlığının ve doğum kanalı gibi faktörlerin incelenmesi ile belirlenir. Eğer ki bebekte ve anne de hiçbir sorun yoksa normal doğum gerçekleştirilir. Sezaryen doğum normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda anne ve bebeği korumak amacıyla gerçekleştirilen yöntemdir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk