info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Dinamik Embryo İzleme Sistemi

Dinamik Embryo İzleme Sistemi
Dinamik embryo izleme sistemi, diğer bir adıyla EmbryoScope, tüp bebek laboratuvarlarında dünya standartlarında uygulanan, güvenilir ve başarıyı arttıran bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Dinamik embryo izleme sistemi, tüp bebek laboratuvarlarında uygulanan güvenli bir inkübasyon sistemidir. İnkübasyon, mikroorganizmaların belirli sıcaklıkta tutularak gelişmesini sağlama sistemidir. Geleneksel inkübatörlerden farkı ise içerisinde embriyoların görüntülenmesini sağlamak için dizayn edilmiş dahili bir kameranın olmasıdır. Bu şekilde, yumurta ve spermin bir araya getirilmesi aşamasından itibaren, döllenme ve embriyo transferi evresine kadar ortalama 5 gün süren embriyo gelişim takip sürecini, hızlandırılmış bir video görüntüsü şeklinde izleyebilmek mümkündür. Embriyoların tüp bebek laboratuvarında bekletildikleri 5 gün için amaç ise şudur: -normal ve anormal döllenen yumurtaları ayırt etmek, -embriyonun bölünme aşamalarını takip etmek, -hızlı veya yavaş gelişen embriyoları takip etmek ve bu sayede transferi gerçekleşecek en uygun embriyolara karar vermek ve hamilelik şansını yükseltmektir. Fakat bu aşamaların takibi için embriyolar, sabit ısı, karbondioksit, oksijen ve azot seviyelerine sahip, kültüre edildikleri inkübatörlerden belirli zaman aralıklarında çıkarılıp, kültür koşullarını etkilememek adına mikroskop altında oldukça kısa bir sürede incelenmektedir. Embriyo gelişimi, hızlı ve dinamik bir süreçtir. Bu sebeple de embriyoların inkübatörlerden sık sık çıkarılması embriyo kalitesini etkileyebilmektedir. Bunun dışında, embriyoların gelişim aşamalarını tamamıyla takip etmek mümkün olamamakta ve embriyolar hakkındaki incelemenin anlık görüntülerden elde edilen bilgi ile yapılmasına yol açmaktadır. Bu sorunlar sebebiyle geliştirilmiş olan yeni inkübatör sistemi yani dinamik embryo izleme sistemi, EmbryoScope, embriyolara güvenilir ve kontrollü bir kültür ortamı hazırlar. Cihazın içerisinde olan kamera, embriyoların devamlı takip edilebilmesini sağlar. Tüp Bebek Tedavisi esnasında, embriyo seçimini daha da iyiye götürmek ve embriyo inceleme algoritmalarını geliştirmek hedefiyle uygulanan ve gördüğü büyük talebe karşın bugün dünyanın yalnızca prestijli tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır. Dinamik Embriyo İzleme Sistemi, bütün aşamaların düzenli olarak takip edilebilmesi için geliştirilen ideal teknolojisi ile sağlıklı olan embriyoları ayırt etme şansı sağlarken bunun yanında kısıtlı embriyo sayılarında da başarı arttırma şansını yükseltir.

Embryolar bizler uyurken neler yapıyor?

Dinamik embryo izleme sistemi; uzmanlara, tüm hasta embriyolarının anında ve devamlı olarak, bütün aşamaların hiçbir anı kaçırılmadan ve istenilen anda incelenebilmesi imkanı sağlar.  Dinamik Embriyo İzleme Sistemi, sürekli gözlem imkanı sağlarken, elde edilen görüntülerin tekrar izlenebilmesi, hızlandırılmış biçimde izlenmesi veya canlı görüntü kullanılarak embriyo kalitesinin değerlendirilmesi imkanlarını da sağlar. Kullanılan statik sistemlerde embryolar, yalnızca belirlenen zamanlarda ve toplam 5 dakika ile cihazdan çıkartılarak kontrol edilebilir. Bu durumdan embroylar olumsuz etkilenebilmektedir. Ancak dinamik embryo izleme sisteminden böyle bir olumsuzluk söz konusu değildir. 144 saat x 60 dakika süresince kesintisiz gözlem şansımız vardır. Günümüzde embriyo gelişiminin takip edilmesi ve incelenmesi, kültür koşullarında meydana gelen kesintileri minimuma indirgemek için tanımlanmış zaman noktalarında alınan enstantane bakışlarla sınırlıdır. Fakat oldukça dinamik bir sürece sahip olan embriyo gelişimi ve embriyo gelişimi aşamalarında görülebilecek zengin içeriğe sahip bilgilerden maalesef bütünüyle faydalanmak mümkün olmaz. Fakat EmbryoScope, Dinamik Embriyo İzleme Sistemi ile güvenli ve kontrollü bir kültür ortamı oluşturulur. Bir seferde 72 adet embriyo devamlı gözlenebilir. Yapılan gözlemler 4 boyutlu belgelendirme yöntemleri ile uzmanlara istenilen süreç ve zamanlamayı incleme şansı tanır ve gelecekte yapılacak embriyo puanlamaları için rakipsiz yeni parametreler geliştirme imkanı sağlar.

Tüp Bebek Tedavileri ve yöntemlerine yepyeni bir boyut

Tüm Dünya'da uygulanan Tüp Bebek Tedavileri ve yöntemlerine yepyeni bir boyut kazandırmıştır. Dinamik embryo izleme sistemi, yeni bir çağın başlangıcına imza atmıştır.  Tüp Bebek Tedavisi sırasında, embriyo tercihlerini en ideala yükseltmek ve embriyo değerlendirme algoritmalarını geliştirmek için uygulanan ve Primo Vision ismi verilen Dinamik Embriyo İzleme Sistemi, bütün evrelerin sürekli olarak görüntülenip takip edilmesi ile sağlıklı olan embriyoları seçme imkanı tanırken, bunun dışında kısıtlı embriyo sayılarında da başarı sağlayabilme şansını yüksletir. Bütün aşamaların, hiçbir noktasının kaçırılmaması ve takip edilmesini sağlayan Dinamik Embriyo İzleme Sistemi'nin sağladığı sürekli takip şansı ile kaydedilen görüntülerin tekrar oynatılabilmesi, hızlandırılmış şekilde izlenmesi yada canlı görüntü kullanılarak embriyo kalitesinin incelenmesi ise yine Primo Vision ile meydana gelir. Primo Vision, Dinamik Embriyo İzleme Sistemi ile güvenli ve kontrollü bir kültür ortamı sağlar. Yukarıda saydığımız dinamik embryo izleme sisteminin avantajları yanında, bu sistemin sağladı en büyük artılardan biri de, elektrik kesintisi ya da ani sıcaklık değişimlerinde embriyoların bu durumdan etkilenmesini engellemesidir. Çünkü Primo Vision tek başına bir inkübatör değildir. Yalnızca inkübatörün içine koyulan bir görüntüleme sistemidir. Bu artısı ile Primo Vision diğer dinamik embriyo izleme yöntemlerinden biraz daha ön plandadır.

Canlı Yayında Embryoları İzlemek

Sperm ile yumurta birleştirilir ve bu aşama ardından oluşan embriyolar uzun süre dışarıda tutulamaz bu sebeple de inkübatürlere koyulur ve belli aralıklarla gelişimleri izlenir. Günümüzde uygulanan tekniklerle spermle yumurta birleştikten sadece 24 saat sonra döllenip döllenmediğine, döllendikten sonra ise birinci, ikinci gün bu embriyonun bölünmelerine bakabilmek mümkündür. Bu da uzun aralıklarla embryoyu takip edebilmek anlamına gelir. Transfer aşamasına gelinceye dek bir embriyoya yaklaşık dört-beş günde iki-üç defa bakabilmek mümkün oluyor.  Ancak, Dinamik Embriyo İzleme Sistemi ise tıpkı canlı yayınmışcasına spermle yumurta birleştirdikten sonra tüm evrelerini izleyebilmek, kaydedebilmek, embriyonun gelişimini an be an görebilmek, hücrelerinin bölünmesini, bölünme hızlarını izleyebilmek mümkün olmaktadır. Normal olarak ikinci günde dört hücreli bir embryo olabilir ancak ''ne zaman dört hücreli olmuş?'' bunu yalnızca Dinamik Embryo İzleme Sistemi ile görmek mümkündür. Bu adımlarının hepsinin belirli saatleri vardır. Bu sistem ile bu saatleri ve zamanları yakalamak mümkündür. Bu sayede de embryonun gelişimini kaçırmadan takip edebilmek mümkündür.

Gebelik Şansını Artırıyor Mu?

Dinamik Embriyo İzleme Sistemi ilk önce uzmanların sonra da adayların işlerini kolaylaştırır. Gebelik şansını ise elbette ki arttırmaktadır.Bunun sebebi; *embriyoyu devamlı takip edebilmek mümkündür, *gelişmesini ve sağlıklı bölünmeyi daha iyi görebilmenin mümkündür, *kaç saate bu embriyonun bu hücre sayısına ulaşmıştığı belirlenip bu sorunun cevabına göre embryoyu seçmek, hamilelik oranlarını arttırır. Bu sistem, devamlı embriyoyu izleme imkanları sunarken, en sağlıklı embriyoları saptayabilmek şansını da tanımaktadır. Bunun dışında embriyonun kalitesi, devamlı takiple daha iyi algılanmaktadır. Embriyonun yalnızca belli hücre sayısına ulaşması hamileliği sağlamak ve kalitesini anlamak için yeterli değildir.  Hücre sayısına kaç saatte ulaşmış, birbirine dengeli mi bölünmüş gibi soruların cevapları da önemlidir. Bu soruların cevapları da ancak Dinamik Embryo İzleme Sistemi ile bulunabilir. İşte tüm bu etkenler neticesinde gebelik şansı elbette ki artmaktadır.

Embryonun gelişimini evinizden izleyin!

Gelişen teknoloji ve Dinamik Embriyo İzlenme Sistemi ile karnınızdaki bebeğinizin henüz ilk safhası olan embryoyu evinizin konforunda, bilgisayarınızdan izlemeniz mümkündür. Sistemdeki görüntüler, kaydedilip ailele verilebilir. Bu sayede bebeğinizi ilk andan itibaren görebilirsiniz.

Kimler bu sisteme başvurmalı?

  • Bu sistem öncelikli olarak, özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında,
  • kaliteli embriyolar transfer edilmesine rağmen hamilelik sağlanamayan durumlarda,
  • ileri yaşlarda yumurta sayısı az olan ve de sperm sorunu olan kişilere uygulanmalıdır.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler