info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Çikolata kisti nedir?

Rahim içini döşeyen ve adet kanamalarını gerçekleştiren endometrium tabakasının, rahim dışında herhangi bir karın içi organına konumlanması sonucunda bölgede çikolata görüntüsünü andıran kahverengi yapışkan oluşuma çikolata kisti adı verilmektedir. Genellikle rahim dokusu üzerine, overlere (yumurtalık), fallop tüplerine ve karın içi boşluğuna yerleşebilmektedir. Adet kanamalarını gerçekleştiren doku olması nedeni ile yerleştiği bölgede de aynı davranışı sergilemesi sonucunda çevre dokularda yapışıklığa neden olarak bazı şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Endometriozis (çikolata kisti) adet kanamalarının daha yoğun olmasına ve şiddetli karın ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki esnasında veya herhangi bir dönemde alt karın ağrısına yol açarak, kişinin hayat standartlarını etkilemektedir. Çikolata kistinin en net belirtisi olarak adet dönemlerinin sancılı ve yoğun geçmesi dikkat çekmektedir. Ayrıca bu dönemlerde ortaya çıkan ağrı durumu hafif ağrı kesicilerle önlenemeyecek düzeye erişir. Bunun dışında ağrılı cinsel ilişki, derin disparoni nedenleri arasında yer almaktadır. Bu şikayetlere ek olarak adet düzensizliği ve hamile kalamama sorunları ile başvuran hastalara yapılan muayenenin ardından kolaylıkla tanı konulabilmektedir. Ancak bazı vakalarda herhangi bir belirtiye yol açmadan yalnızca rutin jinekolojik muayenelerde de teşhis edilebilir.

Çikolata kistinin (endometriozis) belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti vakalarının tipik şikayetleri her hastada farklılık gösterebilir. Ayrıca bazı durumlarda herhangi bir şikayete yol açmadan devamlılığını sürdürebilirken, bazı hastalarda şiddetli ya da hafif düzeyde ağrıya neden olabilmektedir. Çikolata kistinin en sık görülen belirtileri aşağıdaki gibi olmaktadır:
 • Adet dönemlerinde şiddetli ağrı
 • Halsizlik ve sırt ağrısı
 • Adet dönemlerinde kabızlık ya da ishal
 • Bağırsak hareketlerinde düzensizlik
 • Bel ve kasık bölgesinde ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Hamile kalamama ya da zor hamile kalma
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrarda ya da dışkıda kan
 • Eklem ağrıları

Çikolata kisti nasıl teşhis edilir?

Endometriozisin tanısı kişideki lezyonların görülmesi ve patolojik olarak incelenmesinin ardından konulmaktadır. Jinekolojik olarak doktorun gözle incelemesi ile vajinanın arka duvarında oluşmuş çikolata kisti odakları saptanabilir. Bazı durumlarda retroservikal çikolata kisti bölgeye yayılmış siyah ve mavi renkli noktacıklar şeklinde görülebilir. Bunun dışında doktorun elle yaptığı muayene çikolata kisti odakları ve düğümleri hissedilebilmektedir.

Çikolata kisti tanısı nasıl konur?

Kadınlarda şiddetli alt karın ağrısı, güç hamilelik ya da hamile kalamama gibi sorunların yaşamasına neden olan bulguların yapışıklık olması ve bu semptomlarının birkaçının birden görülmesi halinde ilk akla gelen tanı çikolata kistidir. Ancak şüphenin kesin tanısının konulması için hastalara kan testleri, vajinal ultrasonografi, jinekolojik muayene ve patolojik değerlendirilmenin yapılması gerekir. Kan testleri sayesinde kandaki tümör markeri CA-125 seviyeleri incelenerek hastalık teşhis edilmektedir. CA-125 seviyesinin yükselmiş olması çikolata kistinin ilk bulgusudur ve çikolata kistinin birden fazla şikayetinin bulunması halinde tanı için destekleyici bir uygulama olabilir. Ancak kesin tanı için yeterli değildir. Bu nedenle vajinal ultrasonografi ile yapılan incelemelerde çikolata kistine has görüntünün elde edilmesinin ardından tanı konulabilir. Tüm bu değerlendirmeler çikolata kisti için gereken bilgi verse de, kesin tanı için laparoskopi ile kistin çıkartılması ve patolojik olarak incelenmesi gerekir. Çikolata kistinin belirtilerinin olması, görüntüsünün saptanması ve patolojik olarak incelenmesinin ardından kesin olarak tanısı konulmaktadır. Fakat bazı vakalarda çikolata kistinin olmasına rağmen herhangi bir şikayete yol açmadan devamlılığını sürdürebilmektedir. Bu gibi durumlarda çikolata kisti rutin jinekolojik muayenelerde ya da bir başka kadın hastalıklarından olan yumurta kistleri için yapılan cerrahi operasyonlarda fark edilebilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler