info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Çikolata kisti (endometriozis) nedir?

Rahim iç astar dokusunu oluşturan endometriumun, rahimin haricinde karın içi başka bir bölgeye ya da organlara konumlanması sonucunda meydana gelen duruma çikolata kisti denir. Genellikle rahim dokusu üzerine, yumurtalıklara, tüplere ve karın içine yerleşebilmektedir. Endometriumun fonksiyonelliğini rahim dışında da devam ettirmesi sonuncunda çevre dokularda yapışıklığa ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Çikolata kistini neden olan bu durumu açıklayabilmek için endometrium genel olarak rahim içindeki konumunu kısaca özetlemek gerekirse; hormonların etkisi ile meydana gelen adet kanamaları endometrium tarafından gerçekleşir. Normalde 5mm kalınlığında olan bu doku, adet dönemlerinde salgılan hormonlar ile 10-15 mm kalınlığına ulaşmaktadır. Her ay gebelik için yumurtalıklardan atılan yumurta sperm hücresi ile buluştuktan sonra döllenerek rahim içine yerleşir ve gelişimini sürdürür. Eğer atılan bu yumurta döllenmemiş ise kalınlaşan endometriumun döküntüleri ile birlikte adet kanıyla dışarıya atılır. Ancak endometrium rahim dışında konumlandığı bölgede de aynı tutumu sergilediği için, her ay yaşanan kalınlaşma döngüsü ile birlikte endometrium kalıntılarının adet kanı ile dışarıya atılamaması sonucunda, pelvik dokular arasında yapışıklığa neden olarak çikolata kistinin tanımını ortaya çıkarmaktadır.

Çikolata kisti nasıl oluşur?

Çikolata kistinin neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen, genetik yatkınlığın sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Genellikle üreme çağındaki kadınların yaklaşık %10’nunda görülmektedir. Ayrıca kısırlığa neden olduğu kanıtlanmamış olsa da, kısırlık vakalarındaki kadınların yaklaşık %20 ile %40’ın çikolata kisti bulgusuna rastlanılmıştır. Adet kanamaların artması ile beraber şiddetli ağrılara, cinsel birliktelik esnasında ağrı hissine neden olan çikolata kisti, bazı durumlarda herhangi bir belirtiye yol açamadan yalnızca rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilmektedir. Yapılan kan tahlilleri ve ultrasonografi incelemelerinde belirlenen çikolata kistinin kesin tanısı, patolojik olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda konulmaktadır. Fakat jinekolojik muayenelerde yapılan ultrason görüntüleri ile kolayca varlığı saptanabilmektedir.

Endometriozis belirtileri nelerdir?

Endometriozis yani çikolata kistinin en net belirtisi şiddetli adet kanamaları ile birlikte ağrıya neden olmasıdır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında da ağrı meydana gelir. Çikolata kistinin yol açtığı diğer belirtiler aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Ağrı adet dönemleri
 • İdrarda kan
 • İshal ya da kabızlık
 • Bacak, bel ve sırt ağrısı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Dışkıda kan
 • Kasıklarda kronik ağrı
 • Adet dönemleri dışında ara kanama
 • Vücudun herhangi bir yerinde morluk
 • Ayrıca endometriumun tüplere yerleşmesi sonucunda tıkanmaya neden olarak gebe kalamama sorunu gündeme getirebilmektedir.

Çikolata kistinin tedavisi var mı?

Çikolata kistinin tedavilerinde genel olarak laparoskopi yani kapalı ameliyat ya da açık ameliyat ile kistin çıkarılmasına yönelik operasyonlar yapılmaktadır. Fakat öncelikle ilaç tedavisi ile kistin gerilemesi hedeflenir. Yapılacak tedavinin belirlenmesinde bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin kadının yaşına bağlı olarak çocuk sahibi olma isteği doğrultusunda ve kisttin engellemesi gibi durumlarda hastayla ortak kararlar alınarak, çikolata kistinin tedavisi planlanmaktadır.

Çikolata kisti tedavisi hamile kalamama sorunlarına neden olur mu?

Kısırlık tedavisi ile başvuran kadınlarda tespit edilen çikolata kistinin alınmasında sonra gebelik şansının %40 oranında arttığı saptanmıştır. Fakat hamile kalma sürecini etkileyen birçok faktör vardır. Özellikle 35 yaş ve üzeri kadınların kısırlık süresi 7-8 yıldan daha fazla ise, çikolata kisti ameliyatlarından sonra kendiliğinden gebeliği elde etme oranı düşmektedir. Ayrıca yapılan operasyonun mevcut olan doğurganlık kapasitesine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Çikolata kistinin söz konusu olduğu bir kısırlık durumu var ise yapılan operasyonlardan 1 yıl sonra kendiliğinden gebelik elde edilmektedir. Fakat bu süre zarfında gebelik elde edilemiyor ise, yaş kriteri göz önünde bulundurularak kişilerin vakit kaybetmeden tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurması önerilir. Kısırlık problemlerinde oldukça etkili olan tüp bebek tedavisi ciddi oranda başarı şansı sunmaktadır.


Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler