fbpx

Blog

Doğum

Çatı muayenesi

Çatı muayenesi, tıbbi adı ile pelvis muayenesi, hamilelikte son trimesterde 37. haftadan sonra anne adayının pelvis kemiklerinin yani doğum yolunu oluşturan çatı kemiklerinin önceden izlenmesi için yapılır. Jinekolojik olarak vajinadan yapılan bu muayenede doğuma girilmeden önce anne adayının normal doğum yapabilme seçeneği değerlendirilir.

Çatı muayenesi nasıl yapılır?

Çatı muayenesi ile çatı kemiklerinin durumunu belirlemek için anne adayı jinekolojik muayene masasına yatırılır. Normal vajinal muayene pozisyonu şeklinde ancak bu kez çok daha yavaş ve hafif olarak, anne adayına rahatsızlık vermeden yapılır. Konusunda uzman olan bir doktor ya da ebe tarafından yapılabilecek olan bu muayene, iki parmak ile çatı kemiklerinin hissedilmesi ile değerlendirilir. Bebeğin kilosu, rahim içinde yerleşimi verileri de değerlendirilir ve çatı kemiklerinin normal doğuma ne kadar uygun ve hazır olduğu anlaşılır. Doğum çok yaklaşmadan önce gebeliğin 37. haftasından sonra yapılan çatı muayenesinde, rahim ağzı henüz daha kapalı olduğu için bebeğe temas olması durumu yoktur.

Çatı muayenesinde çıkan çatı darlığı durumu ne demektir?

Çatı muayenesinde özellikle çatı darlığı sık yaşanabilen bir durumdur. Çatı darlığı, çatıyı oluşturan kemiklerin doğum için gerekli açıklığa sahip olmaması demektir. Yani doğum yolu normal doğuma el vermeyecek derecede dar demektir. Bu teşhis konulduğunda da normal doğum yerine sezaryen ile doğum yapılması üzerine karar verilir. Çatı muayenesi ile her zaman kesin ve net bir sonuç alınamayabilir. Bu durumda normal doğum ile başlanır ve rahmin açılması ile birlikte çatının da açılma ölçüsü değerlendirilerek, doğum sırasında daha net bir karar verilebilir. Doğum sırasında rahim ağzı açılmaya başladığı için, hem rahim ağzının açılma oranı hem de bebeğin kafa pozisyonu, durumu kesinleştirir. Bu nedenle doğum sırasında yapılan çatı muyenesi daha kesin bir bilgi verir. Ancak doğumdan önce gebeliğin son haftalarında yapılan çatı muayenesi de normal doğum yapamayacak hamilelerin normal doğuma hiç başlamadan, boşuna sancı çekilmeden doğum yapabilmesi için gereklidir. Çatı muayenesinde çatı kemikleri dar ise anne adayı sezeryan ameliyatı ile doğuma yönlendirilir. 

Çatı muayenesi yapılırken ağrı ya da sancı olur mu?

Çatı muayenesi ağrılı ya da acı, sancı veren bir muayene türü değildir. Hamileliğin 37. haftasından sonra vajina dokusunda bir esneme söz konusu olduğu için, hamileler hamile olmayanlara göre daha rahat olarak bu muayeneden çıkar. Ağrı ya da acı olmadığı gibi kanama da yaşanmaz. Gebelikte çatı muayenesi anne adayı ya da bebek için herhangi bir tehlike yaratmaz.

Çatı muayenesi doğumu tetikler mi?

Çatı muayenesi anne ve bebek için tehlike yaratmasa da, doğum olma olasılığını da tetikleyebilir. Bu nedenle 37. haftadan önce yapılmaz.

Çatı muayenesi neden yapılır?

  •  Hamile anne adayının normal doğum yapma olasılığını belirlemek
  • Bebeğin anne karnında doğum kanalına girip girmediğini belirlemek için
  • Bebek ters mi değil mi belirlemek için
  • Bebeğin baş seviyesini anlamak için
  • Rahim ağzında açılma var mı ölçmek için
  • Doğum zamanı yaklaşmış mı anlamak için
  • Rahimde enfeksiyon olasılığı var mı anlamak için

Çatı muayenesi ne zaman yapılmaz?

Hamilelik sırasında anne adayının yaşadığı başka rahatsızlıklardan ya da bebekte bulunan olası bir rahatsızlıktan dolayı anne adayı normal doğum yapamayacaksa, doğum öncesi çatı muayenesi yapılmasına gerek yoktur. İkiz ve daha üzeri bebek beklenen çoğul gebelik durumlarında da çatı muayenesine gerek olmaz.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk