fbpx

Blog

Doğum

Boş Gebelik

Sağlıklı ve normal bir gebelikte, yumurta hücresi sperm ile döllendikten sonra rahime doğru ilerler ve burada tutunur. Embriyo haline gelen hücre, rahim içerisinde gelişip büyümeye başlar. Ancak bu aşamaların normal olarak ilerlemediği hamilelik durumları da mevcuttur. Boş gebelik bunlardan biridir.

Boş gebelik nedir?

Normal bir hamilelik sürecinde sperm, yumurtlamadan kısa bir süre sonra bir yumurtayı döller. Saatler içinde, bu döllenmiş yumurta bölünmeye başlar. Yaklaşık 10 gün sonra, sayıları artan hücre yığınları bir embriyo oluşturur ve bir gestasyonel kesenin içinde rahime yerleşir. Yerleşme başlayınca vücuttaki hormon düzeyleri de hamileliğe göre değişim gösterir. Hem idrar hem de kan tahlilinde bir gebeliğin pozitif olduğu görülebilir. Birkaç hafta boyunca, embriyo büyümeye devam edebilir ve hatta hamileliğin 6.haftasından itibaren ultrasonda birkaç milimetrelik bir leke olarak dahi görülebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda gelişme daha erken durur.  Her iki durumda da, hamilelik haftasının ilerlemesine rağmen sadece gestasyonel keseyi görebilen hekimler, bunun bir boş gebelik olduğunu teşhis edebilir.

Boş gebelik nedenleri nelerdir?

Yapılan araştırmalar, boş gebeliklerin üçte ikisinden fazlasının anormal kromozomlara sahip olduğunu göstermektedir. İncelenen birçok boş gebelik vakasında, embriyoların sahip olması gereken 46 kromozomdan daha fazla veya eksik kromozomun olduğu tespit edilmiştir.  Bunun anlamı, döllenmiş yumurtanın genetik materyalinin, bir embriyoya dönüşmesi için doğru karışıma sahip olmaması ve gelişmeye devam edememesidir. Boş gebelik, sağlıklı ilerlemeye sahip olmayan bir gebeliğin biyolojik olarak kendi kendine sonlanma halidir.

Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Döllenmiş bir yumurta hücresinin rahime tutunmasıyla birlikte, vücuttaki hormonal sistemler hamileliğe göre düzenlenir. Embriyonun sağlıklı olmaması, büyüyememesi bile çoğu zaman bu durumu engelleyemez. Bu nedenle, boş gebelik geçiren kadınların yaptırdığı gebelik testlerinin pozitif çıkması, sabah bulantıları ve göğüslerde hassasiyet gibi erken hamilelik belirtileri yaşaması normaldir. Ancak bazı anormal durumlar boş gebeliğin belirlenmesinde önemlidir;

  • Hamilelik döneminde olmaması gereken ağır kanama veya fazla lekelenme,
  • Karın ve kasık bölgesinde şiddetli kramplar,
  • Vajinadan gelen doku ve kan pıhtıları gibi durumlar boş gebelikte görülen belirtilerdir.

Boş gebelik ne zaman belli olur?

Boş gebeliğin teşhisi yalnızca ultrason ile yapılabilir. Pozitif bir gebelik testinden sonra düzenli olarak ultrason görüntülemesi istenir. Özellikle bebeğin kalp atışlarını duyulana dek bu muayeneler daha sık gerçekleştirilir. Hamileliğin 7.haftasına gelinmesine rağmen amniyotik kesenin görülmesi, ancak embriyonun varlığına dair hiçbir belirtinin olmaması durumunda boş gebelik hali belli olur.

Boş gebelik nasıl sonlanır?

Birçok boş gebelik, doğal yollarla gerçekleşen düşükle son bulur. Düşük kendiliğinden başladıysa, durumu kolaylaştırmak için bazı ilaçlar da verilebilir. Ancak düşük gerçekleşmemiş ise ve kesin olarak boş gebelik tanısı konulduysa, kürtaj işlemi gerekebilir. Kürtaj, rahim ağzı genişletilerek rahim içerisindeki dokuların alet yardımıyla dışarı çıkarılmasını amaçlayan cerrahi bir prosedürdür.

Boş gebelikten sonra nelere dikkat edilmelidir?

Boş gebelik sonlandırıldıktan sonra yaklaşık 1 hafta boyunca vajinal kanama yaşanması normaldir. Kanama sonlanıncaya dek cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir. Yaşanması muhtemel ağrı ve kramplar için, doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 1-2 hafta boyunca ağır faaliyetlerden kaçınmak şartıyla, kişi kendini iyi hissettiği zaman rutin yaşantısına geri dönebilir. Kanama nedeniyle demir eksikliği yaşanmaması için doktorun tavsiyesiyle birlikte takviye ilaçlar kullanılabilir. Tekrar hamile kalmak isteniyorsa, bunun için en doğru zaman hekimler tarafından belirlenmelidir. Boş gebelik, kişiyi ruhsal olarak da olumsuz etkileyen bir durumdur ve çoğu zaman büyük hayal kırıklıklarıyla karşılaşılır. Öncelikle bu durumun yaşanmasında kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, psikolojik danışmanlık almak sizin için en doğru tercih olacaktır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk