info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Beta HCG Nedir?

Beta HCG Nedir?

Beta HCG Nedir?

Aslında HCG olan ve kendi içerisinde beta ile alfa olarak çeşitlere ayrılan hormon özellikle hamilelik döneminde önem taşıdığı için bununla alakalı olan beta hcg adını almıştır. Bu hormon hamilelik ile birlikte vücutta ortaya çıkmakta olup gebeliğin oluşup oluşmadığına işaret etmektedir. Bunun için anne adayına yapılan idrar ve kan testlerinde beta hcg hormonunun varlığı aranmaktadır. Eğer hamilelik oluşmuşsa bu durumda hcg hormonu ilk olarak kanda daha sonra ise idrarda ortaya çıkmaya başlar. Kanda olan hormonun tespit edilmesi biraz daha nettir. Bu nedenle hamilelik ile ilgili kesin sonuçlar elde edebilmek için anne adaylarına kan testleri yapılmaktadır.

Hamilelikte Beta HCG Hormonu

Hamilikte beta HCG hormonu hızlı bir şekilde artar. İlk aşamalarda hızlı olan bu hormon zaman geçtikçe yavaşlar ve ilerleyen süreçlerde sabit bir hal alır. Hamileliğin son dönemlerinde ise yavaşça düşer ve daha sonra normal seviyesine iner. Bu sayede beta HCG hormonuna bakılarak hamileliğin hangi haftasında olunduğu ortaya çıkarılabilir.

Hamilelik sürecinde beta hch hormonunu seviyesi üçüncü haftada 10 – 50 mlu/ml olarak tespit edilir. Bu oran hamileliğin yedinci ile on ikinci haftası arasında 7650 ile 290 000 arasında olmakta, son haftalarda ise 3640 ile 117 000 değerlerinde izlenmektedir. Bu oranların hepsi yaklaşık olup yapılan kan testleri ile elde edilebilir.

Beta HCG Yüksekliği Ve Düşüklüğü

Vücutta beta HCG yüksekliği genellikle gebelik olarak yorumlansa da bu hormonun artmasının sebebi her zaman hamilelik olmayabilir. Buna göre düşük, boş ya da çoğul gebelik, bazı mide kanserleri, down sendromu gibi doğumla alakalı anomaliler, yumurtalık ve testis kanseri, karaciğer tümörü, erkeklerde testis tümörü, bazı pankreas kanseri türleri bu yüksekliğin sebepleri arasında yer alır.

Eğer beta HCG düşüklüğü görülüyorsa bu durumda gebelik ile ilgili olumsuz durumlar gözden geçirilmektedir. Normalde yüksek olması gereken bu hormon düşük olarak ölçülüyorsa bu durum düşük için haberci olabilir. Bunun yanı sıra oranın az olması dış gebeliği de işaret etmektedir. Bununla ilgili net bilgi uzman hekim tarafından anne adayına aktarılır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler