fbpx

Blog

Doğum

Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur

Bebeğin kalp atışları, bebeğin ailesi ile daha anne karnındayken kurduğu ilk duyusal iletişimdir. Bebeğin sağlığı konusunda da doktor tarafından beklenen ilk durum olan kalp atışları, bebeğin hayata tutunmasının ilk kanıtıdır. Bir anne adayı için uzun olan ve çok sabır gerektiren bir süreç olan hamilelik, aynı zamanda kadınlar açısından yaşanan en değerli ve özel bir dönemdir. 

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusu bir anne adayının hamile olduğunu öğrendiğinde aklına gelen ilk sorudur. Doktorlar için de bebeğin sağlığı açısından en önemli konu olan kalp atışı bekleyişi herkesin üzerinde stres yaratabilir. Maalesef eğer bebeğin kalp atışları duyulmazsa hamilelikte sorun var demektir. Özellikle anne adayının olabildiğince sakin bir şekilde bu süreci atlatması gerekir. Bebeğin kalp atışları her hamilelik için farklı haftalarda duyulabilir. Bazı hamileler daha hassas olup 5 haftalık gebelikte kalp atışı sesi hissederken, başka hamilelerde 6 haftadan sonra duyulabilir. Bu durum rahme yerleşen embriyonun anne rahmindeki gelişim süreci ile alakalıdır. Genel olarak bakıldığında, gebeliğin 10 -12. haftasında bebeğin kalp atışları en rahat ve en sağlıklı şekilde duyulur. Bu nedenle doktorlar genellikle bu döneme kadar beklemeyi tavsiye ederler.

Bebeğin kalp atışları nasıl duyulur?

Bebeğin kalp atışları doktor tarafından yapılan ultrasonografik görüntüleme sırasında duyulur. Ultrasonda ses ayarı yapılarak tüm kalp atış sesi detaylı olarak dışarı alınabilir. Ayrıca 18. haftada anne karnının üç boyutlu ultrasonu olarak bilinen, Doppler görüntüleme ile de kalp atışlarını daha detaylı olarak dinlemek mümkündür. Anne karnında bulunan bebekten alınan ses dalgaları, ultrasonografi cihazında bulunan hoparlöre iletilir ve bebeğin kalp atışları bu şekilde dışarıdan duyulur. Her muayenede bebeğin kalp atışları rutin olarak doktor tarafından kontrol edilir.

Bebeğin kalp atışları yoksa ne yapılır?

Bebeğin kalp atışlarının duyulmuyor olması bebekte ve gebelikte sorun var demektir. Bebek yaşamıyor olarak düşünülür. Ancak tabii ki kesin karar daha ileri seviyede yapılacak ultrason tetkikleri ile anlaşılır. Eğer hiçbir şekilde kalp atış sesi alınamıyorsa, maalesef bebek kürtaj ile anne karnından alınmalıdır. Bazı sıra dışı durumlarda hamilelik kesesi normal bir şekilde gelişir, ancak gelişen kese içinde embriyo oluşmaz. Tıbbi olarak ‘’anembriyonik gebelik’’, yani boş gebelik denilen bu durumda kese alınır.

Bebeğin kalp atışlarının alınmamasının en sık rastlanan halidir. Adet döngüsü düzensizliği yaşayan ya da son adet tarihini doğru hatırlamayan kadınlarda bebeğin kalp atışlarının duyulmaması sorunu olabilir. Bu nedenle kadınların adet döngülerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir. Bu yüzden boş gebelik tanısı konmadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi düzenli olarak izlenmeli ve acele etmeden bir süre daha beklenmelidir. Eğer doktor tarafından yapılan muayene ve de özel görüntülemeler sonrasında böyle bir durum varsa, gebeliğin ilk fırsatta sonlandırılması önemlidir.  Çünkü bu boş hamilelik kesesi vücudun atmak isteyeceği bir sorun olacaktır. Kadında şiddetli ağrı ve kanama gibi zorlayıcı yan etkilere neden olacaktır. Bu etkilerle birlikte süreç zor bir düşükle sonlanacaktır.

Hamileler bebeğin kalp atışlarını hisseder mi?

Hamilelik sürecinde anne adayları son derece hassastır. Özellikle ilk hamileliğini yaşayanlar çok daha titizdir. Bebek ile ilgili ilk hayat belirtisi olan bebeğin kalp atışları ile rahatlayan anne adayı, karnında büyüyen bebek ile aslında tamamen baş başadır. Bebeğin kalp atışları 5 ile 6. haftadan itibaren, ilk hareketleri de 7. haftadan itibaren başlar. Ancak bebeğin daha çok çok küçük olması nedeniyle, anne adayları bunları hissetmeyecektir. Ancak 14 ile 26. hafta arasındaki dönemde bunlar hissedilebilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk