fbpx

Blog

Doğum

Bebeğin Cinsiyetini Erkek mi, Kadın mı Belirler?

Dünyadaki tüm canlılar, erkek ve dişi cinsiyeti üzerine temellenmiştir. Üremenin ve devamlılığın ilk gereksinimi budur. Bu nedenle, cinsiyetin nasıl belirlendiği insanlık tarihi boyunca büyük bir merak konusu haline gelmiştir. Cinsiyet; hormonlar, kromozomlar ve cinsel organlar da dahil olmak üzere, tıbbi faktörlere dayanarak doğumda sahip olunan türdür. Dişi veya erkek olmak; kişinin davranış, giyim, düşünce, iletişim gibi birçok fiziksel ve sosyal statü geliştirmesini etkilemektedir.

Cinsiyet nasıl oluşur?

Bir erkeğin spermi, bir çift cinsiyet kromozomu da dahil olmak üzere bir 46 kromozom çiftini içeren hücredir. Sperminin yarısı Y (erkek) kromozomlarına, yarısı ise X (dişi) kromozomlarına sahiptir. Cinsiyet kromozomundan başka, spermin taşıdığı 22 diğer kromozom çifti genetik özellikler içermektedir. Sperm, ayrıca embriyoda bulunacak olan DNA’nın yarısına sahiptir. Dişi ve erkek üreme hücreleri bir araya geldiğinde, döllenmeden sonra ortaya çıkan embriyonun tam 46 kromozom çifti olacaktır. Cinsiyeti belirleyen kromozom çifti hariç diğer kromozomlar göz rengi, boy ve vücut tipi dahil olmak üzere bebek hakkındaki her şeyi belirlemektedir.

Cinsiyet nasıl belirlenir?

Bir yumurta hücresi, X kromozomu taşıyan bir sperm tarafından döllenirse ortaya çıkan embriyo iki X kromozomuna (XX) sahip olacak ve bir kız bebeğe dönüşecektir. Y kromozomu taşıyan bir sperm yumurtayı dölleyecekse, embriyo XY kromozomuna sahip olacak ve erkek bebek meydana gelecektir. Erkeklerde bulunan spermlerin yarısı X, yarısı ise Y kromozomu taşımaktadır. Fakat kadınlardaki yumurta hücrelerinde yalnızca X kromozomu bulunmaktadır. Bu nedenle, embriyonun cinsiyeti erkek tarafından belirlenmektedir. 

Cinsiyetin belirlenmesinde önceki gebeliklerin rolü var mıdır?

Cinsiyetin belirlenmesi tamamen tesadüfi gelişen bir yarışın sonucudur. Bir kadının birçok erkek veya kız çocuğunun olması, bir sonraki gebelikten meydana gelen bebeğin cinsiyeti üzerinde etkili değildir. Dolayısıyla, bir çocuğun erkek ya da kız çocuğu olma şansı, aile içindeki cinsiyet dağılımından bağımsız olarak gelişmektedir.

Embriyonun cinsiyet farklılığı nasıl oluşur?

Cinsiyet farklılaşması sürecinde bir embriyo, erkek ya da dişi özellikleri kazanır. Cinsiyet farklılaşması gonadal steroid hormonları tarafından başlatılır ve kontrol edilir. Bu hormonlar, gelişim sırasında cinsiyet organlarını kalıcı olarak ayırt etmek için organizasyon işlevlerini yerine getirmektedir. Gelişmekte olan bebek, gebeliğin 9. haftasına kadar bir fetüs olarak kabul edilmezken, cinsiyet farklılaşması gebeliğin 6. haftasında başlar. Gelişimin altıncı haftası boyunca, tüm embriyoların hem Wolffian kanalları hem de Müllerian kanalları vardır. Wolffian kanalları, erkek iç üreme sistemini oluşturabilen embriyonik yapılardır. Müllerian kanalları ise, dişi iç üreme sistemine embriyonik prekürsör yapılardır. Bu aşamada, iç üreme organı öncülleri bipotensiyeldir, yani uygun kimyasal talimatlar verildiğinde hem erkek hem dişi cinsiyet organlarına dönüşme potansiyeli vardır. Gelişme şekilleri hormonlardan etkilenir ve her fetüsün farklılaşma sonunda bu kanallardan sadece bir çifti olacaktır.

  • Erkeklerde;

Farklılaşma süreci Y kromozomunda SRY-gen olarak da bilinen cinsiyet belirleyici bölge, Y geni tarafından başlatılır. Bu gen, erkek cinsiyet organları geliştirmek amacıyla bir erkek fetüs için gerekli olan biyokimyayı üretir. Embriyonik gonadlar, Müllerian kanallarının dejenere olmasına neden olan anti-Müllerian hormonu denen bir protein salgılarlar. Ayrıca Wolffian kanalları, vas deferens ve seminal veziküllere gelişmesine neden olur. Farklılaşmamış gonadlar testisler haline gelir ve prostat bezi ve skrotum gibi diğer erkeklik yapıları gelişir.

  • Kadınlarda;

İki X kromozomu vardır, bu yüzden cinsel farklılıkları SRY-geni tarafından bildirilmez. Bunun yerine, bu işaretlerin yokluğu cinsel organlarının gelişmesini işaret eder. Wolffian kanalları dejenere olur ve Müllerian kanalları, fallop tüplerini, rahimi, rahim ağzını ve vajinanın üst kısmını oluşturur. Farklılaşmamış gonadlar yumurtalıklara dönüşür; labia ve vajina gibi diğer yapılar gelişir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk