fbpx

Blog

Doğum

Bebeğin Anne Karnında Ölmesi

Anne karnında ölen bebek normalde düşük veya ölü doğumdan kaynaklanmaktadır. Bu genellikle gebelik sırasında böylesi bir olayın oluşma zamanı ile tanımlanır. Bu olaylar çocuğun doğumunu endişeyle bekleyen ebeveynler için genellikle trajik ve duygusal olarak acı verir. Bir bebek rahimde öldüğünde, kadının hamileliği sırasındaki ölüm vakti bağlı olarak ölü doğum ya da düşük demektir. Her 200 hamilelikten birinin ölü doğum gerçekleşirken, hamile kadınların yaklaşık yüzde 15’i düşük yapıyor. Ölü doğum ya da düşük, çocuğun gelmesini endişeyle bekleyen ebeveynler için trajik, duygusal yönden yıkıcı bir deneyimdir.

Anne karnında ölen bebek belirtileri

  • Ölü doğum

Ölü doğum normalde fetüsün gebeliğin ilk 20 haftasında ölmesinin bir sonucu olarak gerçekleşir. Her 160 gebelikte, 1 ölü doğum olasılığı vardır. Bu ölü doğumların çoğu emzik ağrılarından önce gerçekleşir. Hamile kadın, fetüsün hareketi kesip etrafında tekmelemesine rağmen, bunların hepsinin iyi olmadığını düşünebilir. Doğum süresi boyunca çok az ölü doğum meydana gelir. Ölü doğumun çeşitli sebepleri vardır. Bazı olaylarda, ölüm nedeni soruşturmadan sonra bile bilinmiyor. Yine, çeşitli nedenlerin bir sonucu olabilir. Bu nedenle, ölü doğum aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir Fetusun zayıf gelişimi: Fetüsün yavaş büyümesi, özellikle büyümenin önemli derecede etkilendiği bölgelerde hala doğum yapma riskini arttırır. Plasentanın ani oluşumu: Plasenta bebeğin gelişinden önce uterusun duvarından ayrılmaya başladığında. Doğunun kusurları: Genetik ve kromozom anomalileri ile yapısal kusurlar. Kusurlar bazı durumlarda birkaç olabilir. Enfeksiyonlar: Bunlar bebeğe, anneye veya plasentaya saldırabilir. Gebelik 28 haftadan önce özellikle bu yaygındır. Bu tür enfeksiyonlar, sitomegalovirüs, beşinci hastalıklar, sifiliz ve listeriyozu içerir. Göbek kordonu üzerinde kazalar: Bu kazaların sonucu çoğu ölü doğumdan kaynaklanmıyor. Ancak, bu potansiyel bir sebep. Göbek kordonundaki bir düğüm veya kordonun plasentaya yanlış bağlanması, oksijenin bebeğe bulaşmasını engelleyebilir. Bu tür anormallikler sağlıklı bebekler arasında belirgindir. Diğer faktörler: Zor bir doğumda oksijen olmaması veya bir araç kazasından kaynaklanan travma vs.

  • Düşük

Düşük genellikle gebelik sırasında kaçırılmış bir dönemden 24 haftaya kadar gebe kalan bebeğin kaybıdır. İlk 12 haftada bir erkenden geçebilecekleri yerlerde erken veya geç olabilirler, ancak bu 12 haftadan sonra gerçekleşen diğer olaylar geç bir düşük olarak bilinir. Çoğu durumda, düşük hamileliğin ilk 12 haftasında gerçekleşir. Bir gebeliğin erken dönemindeki kayıpları, hamile olup olmadığını bilmeyen kadınlar tarafından görülür ve kanamanın normal aylık dönem olduğunu varsayarlar. 

Bebeğimin yaşıyor olup olmadığını nasıl anlarım?

Bazı kadınlar sessizlik ve hareket eksikliği olduğunda rahimde ölü bir bebek hakkında bilgi sahibi olabilirler. Diğerleri sezgisel bir ölüm ya da tehlike duygusu yaşayabilir. Aynı zamanda düzensiz bir şeyler hissedebilirsiniz ve bakıcı size durumu değerlendirmek için bir kontrol için başvurmanızı önerir. Bir şeylerin doğru olmadığını veya bebeğin normal hareketlerini bıraktığını düşünüyorsanız doktorunuzla iletişim kurun. Bebeğin kalp atışlarının kontrol edilebilmesi için bu kadar çabuk olun.

Güvenebileceğiniz birini bulun ve kendinize, özellikle eşinize eşlik etmekle güvende hissedin. Genellikle, bebeğin kalp atışını belirlemek için CTG veya Doppler makinesi kullanılır. Bu, duyulabilen bir sesli okuma sağlar. Bebeğinizin iyi durumda olmadığı durumlarda, sağlık uzmanınız bebeğin kalp atışını bulmak için bir süre denemek isteyecektir. İzlenebilecek bir kalp atışı yoksa, takip eden, bebeğin refahını bulmak için ultrasonudur.

Anne karnında ölen bebek önlenebilir mi?

Bazı ölü doğumlar önlenebilir, diğerleri biraz zor olabilir. Bununla birlikte, riski azaltmak için uygulanabilecek bazı şeyler vardır.

  1. Vücut ağırlığı

Vücut ağırlığının artması, ölü doğumlarla bebeğinizi kaybetme riski altına sokar. Bu nedenle, hamilelik öncesinde kilo vererek kendinizi ve bebeğinizin refahını korumak her zaman önerilir. Hamileyken zaten obezseniz, doktorunuz hamilelik süresince sağlığınızı geliştirmenizi önerir. İyi yemek yemeniz ve yüzme ve yürüyüş gibi alıştırmalar yapmanız önerilir. Bütün bu etkinlikler ebenin tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.

  1. Bebeğinizin hareketlerini kontrol etme

Gebeliğin 16 ve 20 haftalıkları arasında bazı bebek hareketleri hissedilebilir. Bununla birlikte, bazıları biraz gecikebilir. Bunlar çarpıntı, yuvarlanma, tekme veya atış gibi hissedilebilir. Hareketler normalde 32 haftaya kadar yükselir ve oranın hemen hemen aynı kalmasını sağlar. Bununla birlikte, hareket türü, teslim tarihine doğru değişebilir. Bebeğiniz emek dönemine kadar ve bu süre boyunca da devam etmelidir. Bebeğiniz alışılmadık bir şekilde hareket etmeye başladığında bebeğin iyi olmadığını gösterir.

  1. Bazı gıdaları uzak tutun

Belirli gıdaları yemeyin. Örneğin, bazı peynir türlerini (Brie, beyaz peynir ve mavi peynir gibi) veya balıklardan (kılıçbalığı, balina balıkları, köpekbalığı vb.) Kullanmaktan kaçının ve tüm kümes hayvanlarının ve etlerinin iyice pişirilmesini sağlayın.

Anne karnında ölen bebek için gözlemlenecek diğer şeyler

  • Anne karnında bebeğin ölmesini önlemek için sigarayı bırakın.
  • Hamilelik sırasında uyuşturucu ve alkolden kaçının – bebeğinizin gelişimini olumsuz şekilde etkiler ve ölü doğum ve düşük yapma riskini de artırabilirler.
  • Kaşıntı endişelerini doktorunuza veya ebelerinize bildirin.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk