info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Azoospermi Tedavisi Mümkün müdür?

Azoospermi Tedavisi Mümkün müdür?
Obstrüktif azospermi anormal sperm üretimi nedeniyle menide sperm bulunmadığına işaret eder.Sperm üretim problemleri, hormonal problemler, testis yetmezliği veya varikosel veya testislerdeki varikoz venlerinden kaynaklanabilir. Kısırlık sorunlarının yaklaşık olarak %15’i azospermi kaynaklıdır. Ancak azospermi tedavisi çeşitli durumlarda mümkündür.

Azospermi nedenleri nelerdir?

Testislerin sperm üretmesi için hormonlar gereklidir. Testisler, hipofiz hormonları tarafından uyarıldıklarında sperm üretirler. Bu hormonların yokluğunda veya bu hormonların az bir miktarda olması durumunda, sperm üretimi etkilenebilir. Steroid almakta veya almış olan erkekler sperm üretimi için gerekli hormonları etkilemiş olabilir.
  • Testiküler Başarısızlık

Azosperminin diğer bir nedeni, testislerin yeteri kadar olgun sperm üretememesi olan testiküler yetmezliktir. Testiküler başarısızlık nedenleri arasında kromozom problemleri, testis hastalıkları ve testiküler yaralanma sayılabilir. Doğuştan çıkan sondan çıkan testisler veya sıklıkla ve esrar kullanmaları testiküler arıza riskini de artırabilir. Bu, sperm üretiminin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Testis, sperm hücreleri haline gelmek için bölünen gerekli hücrelere sahip olmayabilir veya sperm tam gelişip olgunlaşmayabilir.
  • Varikoseller

Sperm üretimi aynı zamanda azosperminin bir başka nedeni olan varikosellerden de etkilenebilir. Varikoseller skrotumda kan dolaşımına neden olan şişmiş varislerdir. Skrotumda toplanan bu kan, sperm üretimini olumsuz şekilde etkiler.
  • Genetik Nedenler

Erkek infertilitesinde, obstrüktif olmayan azospermiye neden olabilecek birçok genetik neden vardır. Bunlar, Y kromozomu mikrodelesyonları gibi kromozomal anormallikleri ve karyotipik anormallikleri içerir. En yaygın karyotipik anormallik, azoospermi olan erkeklerin yüzde 7-13'ünü etkileyen Klinefelter Sendromudur. azospemi tedavisi mümkün mü

Azospermi tedavisi mümkün mü?

Obstrüktif azospermi olan erkekler için hormon tedavisi hormon eksikliklerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Anormal testosteron / östradiol oranına (T / E2) sahip erkekler aromataz inhibitörleri ile tedavi edilebilir, bu da sperm konsantrasyonunu ve motilitesini artırabilir. Bu sayede azospermi tedavisi gerçekleştirilebilir.
  • Azospermi tedavisi olup çocuğu olanlar

Azospermi tedavisi ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Hastanın durumuna göre uygulanan tedavilerle azospermi tedavisi sağlanabilir. Daha önce doğurganlık doktorları, sperm üretimiyle ilgili sorun yaşayan erkeklerin sadece ailelerini bağış sperması veya evlat edinmek suretiyle yaratabileceğini düşünüyorlardı. Bununla birlikte, obstrüktif olmayan azoospermi olan erkeklerde testis biyopsileri sıklıkla spermi gösterdi. Testiküler sperm sıklıkla daha düşük motiliteye sahiptir ancak IVF sırasında ICSI için kullanılabilir. Obstrüktif olmayan azoospermi olan erkekler için ICSI'li testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) adı verilen bir prosedür uygulanmıştır. Cornell Üroloji Bölümü'ne göre, bu girişim başına yüzde 20'lik gebelik oranlarıyla sonuçlandı. Testiküler sperm ekstraksiyonu lokal veya genel anestezi altında yapılır. Daha sonra bir testiküler biyopsi tekniği ile sperm alınır. Bu işlemle alınan sperm IVF prosedürlerinde kullanılabilir. İnsanlara obstrüktif olmayan azoospermi için genetik bir neden teşhisi konmuş olsaydı, IVF'den önce genetik testler ve danışmanlık önerilir. Bu sayede azospermi tedavisi daha sağlıklı olacaktır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler