info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Azospermi Tedavisi

Azospermi Tedavisi

Azospermi tedavisi hakkında detaylı bilgi vermeden önce, azorspermi kavramını kısaca anlamak önemlidir. Azorspermi, erkekten alınan ya da dışa çıkan menide hiç sperm olmaması durumudur. Çıplak gözle incelendiğinde anlaşılamayan bu durum testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Azosperminin iki farklı çeşidi vardır. Bunlar; tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan şekilde iki grupta adlandırılır.  

Tıkanıklığa bağlı olan azospermi genellikle sperm kanallarının eksik ya da iltihaplı olması gibi durumlarda ortaya çıkar. Fark edildiğinde cerrahi bir operasyon yardımıyla sorunu kısa sürede ortadan kaldırmak mümkündür. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi ise genetik bozukluklar sebebiyle ortaya çıkar. Bu bozukluklardan bazıları şunlardır; testislerin doğuştan dışarıda olması yani torbada olmaması ya da sperm kanallarından biri veya birkaçının olması gerekenden yukarıda kalması.

Azorspermi Tedavisi Nedir?

Kişi ya da çiftin muayne olmak için hastaneye gelmesi ile başlayan süreç, genellikle çiftlerin çocuk sahibi olmaması sorununa dayanmaktadır. Kişilerin çocuk sahibi olamama sebebinin azospermi olduğu kesinleştikten sonra fiziki muayneler başlar. Çeşitli laboratuvar testleri yapılarak hastalığın temel sebebi saptanmaya çalışılır. Yapılan incelemelerden bazıları şunlardır; hormon tetkikleri, testislerin muayne edilmesi ve ultrason incelemeleri.

Azospermi, hormon eksikliği sebebiyle oluşmuşsa kişiye hormon tedavisi başlanır. Hormon desteği azospermiyi en aza indirmektedir. Hormonlar, uzman gözetiminde ve belirlenen düzeyde kullanılmalıdır. Tıkanıklığa bağlı azospermi tedavisi iğne yardımıyla yapılmaktadır. Kullanılan iğne testisteki dokulardan sperm elde edilmesini sağlar. Epididimden elde edilen spermin şekli, hareketliliği ve kalitesi kontrol edilebilir. Bu sayede tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığı öğrenilebilir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi durumunda, doğal yolla elde edilemeyen sperm cerrahi yöntemler yardımı ile elde edilir. Sperm bulmak için TESE, TESA ve Mikro TESE gibi cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Elde edilen ve kalitesi yeterli bulunan spermler Mikro Enjeksiyon yöntemi kullanılarak tüp bebek tedavisinde kullanılır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Azosperminin dıştan bakıldığında fark edilememesinin temel sebebi, dışa çıkan meninin görsel olarak sağlıklı olan meniyle tıpa tıp aynı olmasıdır. Kişinin testislerindeki işlev bozuklukları, vücudun sperm üretimi için gerekli ya da uygun hormonları salgılayamaması üretim ve kalitesini bütünüyle olumsuz etkilemektedir.

Teşhis için spermiogram ya da hormon testleri yapılmalıdır. Yaklaşık bir yıl kadar geçen süre içerisinde doğal yöntemler ile hamile kalamayan çiftler, Centrum'u ziyaret ederek sürece başlayabilirler.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler