info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Azoospermi Nedenleri Nelerdir?

Azoospermi Nedenleri Nelerdir?
Erkekten kaynaklanan kısırlık sebeplerinden birisi olan Azospermi, erkeğin menisinde hiç sperm olmaması anlamına gelmektedir. Azospermi sorunu yaşayan erkeklerin doğal yolla bebek sahibi olabilmeleri mümkün olamamaktadır. Tüm erkeklerin sadece % 1’inde görülen azospermi, kısırlıkla mücadele eden erkeklerin yaklaşık olarak % 15’inde yaşanmaktadır. Kısırlık sorunu ile doktora başvuran erkeklerin ise yaklaşık % 7’sinde kandaki akyuvarlara bakılarak yapılan testlerde kromozom bozuklukları saptanmıştır. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin kromozom bozukluklarının üçte ikisi cinsiyet kromozomlarındandır. Eğer erkekte majör kromozom bozuklukları varsa bu çiftin bebeğinin düşme ihtimalinin, kromozom bozukluğuna, doğumsal kusurlara sahip olma ihtimali çok yüksektir. İşte böyle durumlarda azospermik erkeğin spermleri cerrahi müdahale ile alındıktan sonra, mikroenjeksiyon yapılmadan önce mutlaka genetik olarak incelenmeli ve sadece uygun olan spermler transfer edilmelidir. Azospermi hiçbir şekilde belirti vermeyen, şikayete sebep olmayan sadece sperm sayımı yapıldığında anlaşılan bir sorundur. Zira erkeğin menisi normal renkte, kıvamdadır. Azospermiye yol açan etkenler tam olarak bilinmemekle beraber; Cushing Sendromu, hormonsal dengesizlikler, doğumda inmemiş ve sonrasında da tedavi edilmemiş testis, testislere alınan darbelerin azospermiye sebep olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte kromozomsal hastalıklar, madde bağımlılığı ve alkol kullanımının da azospermiye yol açtığı söylenebilmektedir.

Tıkanıklığa bağlı azospermi

Testislerin sperm üretiminde herhangi bir sorun olmamakla birlikte üretilen spermlerin idrar yolundaki bir tıkanıklık sebebiyle, üretra adı verilen idrar yoluna ulaşamaması durumudur. Sperm kanallarından bazıları doğuştan eksik olan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan dolayı genital enfeksiyonlar geçiren ya da cerrahi operasyonlar sonucunda sperm kanalları tıkanan erkeklerin menisinde hiç sperm bulunmamaktadır. Azospermi rahatsızlığı yaşayan hastaların yaklaşık olarak % 40’ında sperm üretimi problemi değil, üretilen spermlerin kanalların geçiş sorunu yaşanmaktadır. Bu durumda sperm kanallarını açmak ve sperm elde etmek için cerrahi operasyonlar uygulanabilir. Bu yolla elde edilen spermlerle aşılama veya tüp bebek tedavileri yapılabilir. Ancak gebelik için yeterli ve gerekli spermi alma ve başarılı bir gebelik elde edilebilme şansı düşüktür.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi

Genital organlarında genetik bozukluklar olan, testisleri doğuştan yukarıda olan, testis torsiyonu bulunan, enfeksiyon geçirmiş olan veya radyasyona maruz kalan erkeklerin menilerinde hiç sperm yoktur. Sperm taşıyan kanallar açık olduğu halde testislerde olgun sperm üretimi yeterli düzeyde olmadığı için menide sperm bulunamayan hastalarda testis yetmezliği sorunundan bahsedilir. Testis yetmezliği sorunu testislerin kendi yapısal bozukluklarından ya da sperm üretimi için hipofiz bezinden salgılanan hormonlardan kaynaklanabilmektedir. Hormonsal eksikliklerden kaynaklanan azospermi sorununda dışarıdan verilen hormon ilaçları ile sperm üretimi sağlanabilmekte ve erkeksi fiziksel özelliklerin kazandırılması mümkün olmaktadır. Hormonsal dengeyi sağlamak adına uygulanan tedavi çok uzun süren ve sabır gerektiren bir süreçtir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi sorununda tek çare cerrahi müdahalelerle sperm almak, mikroenjeksiyon uygulaması yapmaktır. Cerrahi müdahaleler ile sperm elde edildiğinde aşılama ya da tüp bebek tedavileri ile gebelik elde edebilme şansı çok yüksektir. Ancak testislerden sperm elde edilerek mikroenjeksiyon sistemiyle gebe kalma durumunda, o defaya mahsus olarak gebelik gerçekleşebilmektedir. Erkek bir daha bebek sahibi olmak isterse yeniden aynı işlemlerin uygulanması gerekir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler