Az Gelen Adet Kanaması Nasıl Çoğaltılır? - Centrum Klinik

Blog

Jinekoloji

Az Gelen Adet Kanaması

Kız çocuklarının ergenliğe girişiyle beraber başlayan, ileri yaşlarda menopoza girişle sonlanan yumurtlama ve üreme döneminin en önemli göstergesi de adet kanamasıdır. Sağlık durumu normal ilerleyen kadınlarda 21-35 günlük periyotlarda, ortalama 4-5 gün civarında süren adet döngüsü, kanaması normal olarak kabul edilmektedir.

Ancak iki adet arasındaki süre 21 günden kısa, 35 günden uzun olduğunda, adet süresi 2 günden az, 7 günden fazla olduğunda kadının sağlık durumunda bir anormallik olduğu düşünülmektedir. Adet kanamalarının sıklığı, seyrekliği, azlığı ya da yoğunluğu; kadında hormonsal bozuklukların, yumurtlama problemlerinin, duygusal problemlerin varlığına işaret edebilmektedir.

Ayrıca ani kilo alımı veya kaybı da adet döngüsünü bozabilmektedir. Adet kanamalarının normalden fazla uzun sürmesi ve yoğun olması; sıklıkla polikistik over sendromu sebebiyle gerçekleşmekteyken, aşırı tüylenme ve kilo alımına neden olabilmektedir. Adet döngüsünün 21 günden çok daha kısa sürmesi ise stres ve aşırı ağır sporlar yapılmasının bir sonucu olarak düşünülebilmektedir. Böyle durumlarda adet kanamalarının aralarında geçen süre kısa olduğu için kadın, kansızlığa bağlı sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Adet kanamaları normalde daha az olduğunda ise çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bunun için normal olarak kabul edilen kanama miktarının ne olduğunun bilinmesi gerekir.

Adet kanamasının az olduğuna nasıl karar verilir?

Adet kanaması 2 gün veya daha kısa sürüyorsa ve kullanılan pedler çok da fazla kirlenmiyor, değiştirilme ihtiyacı duyulmuyorsa adet kanamasının normalden az olduğu söylenebilmektedir. Örneğin adet süresi içindeki bir günde kadının 2-3 tane ped değiştirmesi normal olarak kabul edilirken, sabah kullanılan pedin akşama kadar yeterince kirlenmemesi bir sorun olduğunun belirtisi olarak kabul edilmektedir. Ancak her kadının 5-6 günlük süre boyunca kanamasının olmasını beklemek çok da doğru olmayacaktır.

Adet kanamaları neden normalden az olur?

Adet kanamalarının normalden daha az olmasının başlıca sebebi; hormonların düzensiz ve dengesiz salgılanıyor olmasıdır. Ayrıca kadınlarda yaş ilerledikçe üreme faaliyetleri de azalmaya başladığından özellikle 40 yaşından sonra kanamaların eskisi gibi 4-5 gün sürmesini beklemek yanlış olacaktır. Zira bu dönemde kadınlık hormonları az salgılanmaktadır. Bunun yanında hipotiroidi (tiroid bezi hormonları) da daha az salgılanmaya başlamış ve bu sebeple adet kanamaları azalmıştır. Kanamaları azaltan hormonsal sebepler, bu şekilde sıralanmaktayken, rahimle ilgili geçirilen operasyonlar da adet kanamalarını azaltabilmektedir. Örneğin rahim içinde oluşan miyomları histeroskop ile alma ya da problemli olarak gerçekleşen kürtaj operasyonları rahim iç duvarının yapışmasına sebep olabilmekte ve bu sebeple kadının adet kanamalarının miktarında azalma gözlenebilmektedir.

Az Gelen Adet Kanaması Nasıl Çoğaltılır?

Adet kanamalarının normalden az geldiği durumlarda doktora başvurulduğunda, doktorun teşhisiyle belirlenen sebebe yönelik bir tedavi yöntemi seçilmektedir. Adet kanamalarının azalma sebebi hormonsal etkenlere dayanıyorsa; kadına hormonları artırıcı ya da dengeleyici ilaç verilebilir. Rahim içi ile ilgili sorunlarda ise genel olarak spiral takılarak kadının kanamalarını artırma yoluna gidilebilir. Tedavi yöntemi belirlenirken sorunun kaynağı, kadının yaşı ve sağlık durumu gibi pek çok etken bir arada değerlendirilir ve bir karar verilir.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)