fbpx

Blog

Doğum

Ayrıntılı Ultrason

Tıp alanında ilerleyen teknoloji ile görüntüleme konusunda, özellikle hamilelik sürecinde,  çok daha detaylı izleme yapılabilmektedir. Bu özel görüntüleme sistemleri ile iki, üç hatta 4 boyutlu ultrason incelemeleri sayesinde çok daha detaylı bilgi edinilerek, anne ve baba adaylarına bebeğin ilk görüntüleri izlettirilir. Ultrason cihazları insan kulağının algılayamayacağı gibi yüksek frekanstaki ses dalgalarını bir ileten aracı ile dokuya iletilmesi ve daha sonrasında diğer dokulardan yansıyan ses dalgalarının bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi şeklinde çalışır. Son yılarda yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde tüm ultrason cihazlarında görüntü kalitesi artmıştır.

Ayrıntılı (4 boyutlu) ultrason nasıl çalışır?

4 boyutlu ultrason (4D) dan elde edilen görüntü kalitesi, daha önce kullanılan iki boyutlu ve üç boyutlu ultrasonlardan çok daha detaylıdır. Tıpkı bir MR cihazındaki görüntüleme gibi bebeğin anne karnında yerleşiminden, dokularındaki detaylara kadar görüntüyü ayrıştırabilmektedir. Daha önce kullanılan üç boyutlu ultrason görüntülemelerinde anne rahmindeki bebeğin  hareketleri gecikmeli olarak alınabiliyordu. 4 boyutlu ultrason ile  bebeğin yüz ifadesi, elleri ayaklarının en ince detayları gibi tüm ince görüntüler alınabiliyor. Üstelik görüntüleme gecikmeli olarak da değil, hemen anında alınmaktadır.

4 boyutlu ultrason avantajları nelerdir?

Günümüzdeki teknoloji ile artık 4 boyutlu ultrason çok daha fazla alanda tercih edilmektedir. Bu özel görüntüleme cihazı sayesinde çok erken dönemde, anne karnında bebekte olabilecek yarık damak, yarık dudak, eksik el ya da ayak parmağı, beyin ve omurilikten kaynaklanan farklı rahatsızlıkların erken tanısı konulabilmektedir. Tabii herkes tarafından çok merak edilen, bebeğin cinsiyeti de 4 boyutlu ultrason ile bebeğin o anki duruşuna göre net olarak açıklanabilmektedir. Anne karnında bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılarak anlaşılan Down Sendromu da, 4 boyutlu ultrason sayesinde 3. ayda yapılan tarama testinde görülebilmektedir. 4 boyutlu ultrason sayesinde aileler bebeklerinin ilk detaylı ve renkli fotoğraflarına daha anne karnındayken sahip olabilirler. Cinsiyeti de doğum anına kadar beklemeden en kısa sürede öğrenerek de hazırlıklarına bu şekilde devam edebiliyorlar.

Kısaca ayrıntılı ultrason görüntüleme ile

 • Bebeğin cinsiyeti
 • Bebeğin gelişimi
 • Çoğul gebeliklerde ayrıntılı değerlendirme ve gözlemleme
 • Rahimde olabilecek yapısal sorunların görülmesi
 • Eğer anormal kanamalar varsa nedenlerinin teşhisi
 • Olası bir dış gebelik tanısının konulması
 • Üreme organlarında kist, tümör ya da miyomların önceden belirlenmesi ve izlenmesi
 • Plasentanın yerleşiminin belirlenmesi
 • Yarık damak ve yarık dudak anomalilerinin tespit edilmesi, görüntülenmesi
 • Down sendromu gibi kromozomal anomalilerde bebeğin izlenmesi
 • Bebeğin el ve ayakla ilgili anomalilerinin teşhis edilebilmesi teşhis edilebilir.

Olası anomalilerin bebek henüz anne karnındayken ve erken evrede tanı konulmasında büyük önemi olan 4 boyutlu ultrason görüntüleme sayesinde, olası rahatsızlıklara erken tanı konulacak ve böylece hamilelik sırasında oluşabilecek tehlikeler de azalacaktır. Aynı zamanda, anne karnındaki bebeğin tüm hareketlerinin ve yerleşiminin izlenmesi bebeğini ilk defa gören anne ve baba adayları için de önemli bir psikolojik destek olmaktadır. Bu şekilde ebeveyn ve bebek arasında duygusal bir bağ kurulur ve merak ederek endişelenen aileler de rahatlamış olur. Hamilelik uzun, sabır isteyen, dikkat gerektiren psikolojik bir süreçtir. Bebekten alınan her görüntü ile anne adayı hamileliği süresince daha rahat ve sakin olabilecektir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk