info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aşılama nedir, aşılamada dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

Aşılama işleminin başarısı için gerekli olan ilk kural, uygulamayı yapacak merkezin tecrübesi ve güvenilirliğidir. Bu doğrultuda işlemin yapılacağı ortamında temiz ve steril olması gerekir. Kısacası aşılama pratik bir uygulama olmasına rağmen, başarılı olabilmesi için merkez seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Uygulamadan sonra anne adayının sigara ve alkolden uzak durması, doktorun önerilerini dikkate alması ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca aşırı efor sarf ettirecek fiziksel aktivitelerden uzak durulması, ağır eşya kaldırmaması ve stresten uzak durulması gerekir. Aşılama sonrasında anne adayının dikkat etmesi gerekenler ve merak ettiği sorular aşağıdaki gibi olmaktadır:

Aşılamadan sonra ağrı olur mu?

Aşılama anesteziye gerek duyulmayan oldukça pratik bir işlemdir. Bu nedenle kişiyi rahatsız edebilecek ciddi bir ağrı durumu yaşanmaz. Ancak herkesin fizyolojik karakteri ve ağrı eşiği değişkenlik gösterdiği için, bazı hastalarda ağrı olmazken bazılarında hafif ağrı görülebilir. Genel olarak aşılama yöntemi ağrı ve acı hissine neden olan bir işlem değildir. Eğer uygulamadan sonra herhangi bir ciddi ağrı durumu yaşanıyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Aşılama sonrasında kanamanın olması normal mi?

Aşılama işleminden sonra herhangi bir kanamanın olmaması gerekir. Fakat bazı hastalarda işlem sırasında servikste küçük çaplı lekelenme şeklinde kanama meydana gelebilir. Ancak bu durumda nadir olarak yaşansa da, meydana gelen kanamanın gebelikle ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Bu tarz kanamalar uygulamayı takiben bir gün sürmektedir. Fakat kanama 3 günden fazla sürüyor ve lekelenme şeklinde değil ise, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer uygulamadan 15 gün sonra kanama meydana geliyor ise, halk arasında üstüne adet görme olarak ifade edilen implantasyon kanaması söz konusu olabilir. Bu kanama embriyonun rahme yerleştiğinin göstergesidir.

Aşılamadan sonra progesteron hormonun kullanılması gerekir mi?

Aşılamadan sonra progesteron hormonun kullanılması gerektiği konusunda bir zorunluluk yoktur. Bazı merkezlerde progesteron hormonu kullanımı olmadan tedavi uygulanabilmektedir. Ancak aşılama tedavisini yürüten uzman doktorun tekniği doğrultusunda kullanılabilir.

Aşılama sonrasında cinsel birliktelik sakıncalı mıdır?

Bu konuda kesin bir bilginin verilmesi mümkün değildir. Ancak doktorunuz bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir.

Aşılamadan kaç gün sonra gebelik testi yapılır?

Normal gebeliklerde olduğu gibi aşılamadan 15 gün sonra gebelik testi yapılabilir.

Aşılamanın pozitif çıkması halinde neler yapılması gerekir?

Uygulamadan 15 gün sonra yapılan gebelik testi ile pozitif sonuç elde edilmiş ise, zaman kaybetmeden anne adaylarının doktora başvurması ve gebelik durumunu araştırması gerekir.

Aşılamanın negatif çıkması halinde ilk adet kanaması ne zaman meydana gelir?

Aşılama tedavisinin başarısız olması halinde, uygulamadan yaklaşık olarak 15 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Eğer testin negatif çıkmasına rağmen herhangi bir kanama durumu gözlenmiyorsa, mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Aşılamadan sonra gebelik ne zaman ultrasonda görüntülenebilir?

Normal gebeliklerde olduğu gibi anne karnındaki bebeğin tam olarak görülebilmesi için en az 5 haftanın geçmesi gerekir. Bu süre zarfında aşılamadan 20 gün sonra yapılan ultrason kontrollerinde bebek görülebilir.

Aşılamadan sonra akıntı gibi lekelenme tarzında kanama olur mu?

Aşılama işleminde ve sonrasında kanama ya da akıntı durumu olmamaktadır. Ancak bu tarz şikâyetlerin varlığında mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Aşılamadan sonra banyo yapılabilir mi?

Aşılama işleminden sonra anne adayının banyo yapmasını engelleyecek bir durum yoktur. Ancak aşılamadan 2-3 gün sonra yapılması önerilmektedir.

Aşılama tedavisi boyunca anne adayının uyması gereken beslenme programı var mı?

Normal gebeliklerde olduğu gibi aşılama yöntemi ile elde edilen gebeliklerde de, anne adayının gereksinimi olan vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir. Bunun haricinde uygulaması gereken herhangi bir beslenme programı yoktur. Ancak sağlıklı gebelik süreci ve sağlıklı bebekler için en önemli faktör, beslenmedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler