info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Aşılama Nedir?

Aşılama Nedir?
  Aşılama yöntemi, sperm ile yumurtanın bir araya getirilmesiyle döllenebilme şansını destelemek amacı ile uygulanan bir işlemdir. Anne adayına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe kadar çıkarılır. Erkeğe ait sperm hücreleri de bir takım kimyasal özel sıvılar ile yıkanıp hazırlanır. Bu uygulama sayesinde spermlerin arasından yumurtayı dölleyebilecek kapasiteye sahip olanlar tespit edilir. Yumurtaları çatlatmak için uygulanan çatlatma iğnelerin ardından hazırlanan spermler, özel kanül ve enjektör yardımı ile direkt olarak rahim içerisine bırakılır. Böylelikle spermlerin gideceği yol kısaltılarak, yumurta ya da yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır.

Aşılama hangi durumlarda uygulanabilir?

Aşılama infertilite yani kısırlık durumlarında uygulaması kolay, pratik, diğer tedavilere nispeten daha ekonomik ve risksiz bir işlem olduğu için bazı durumlarda ilk tercih olarak uygulanmaktadır. Genellikle aşağıdaki durumlarda:
  • Cinsel işlev bozuklukları
  • Endometriozis ( çikolata kisti )
  • Düşük sperm sayısı veya hareketlilik oranı
  • Açıklanamayan infertilite (kısırlık)
  • Rahim ağzına bağlı problemler
  • Sperme karşı antikor varlığı (İmmünolojik İnfertilite).
  • Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması durumunda uygulanmaktadır.
Aşılama her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.

Aşılamanın başarı oranları nedir?

Aşılama işleminin başarısı her bir deneme için % 20’ye kadar çıkmaktadır. Genel olarak bir sınırlama yoktur. Ancak 6 - 7 denemeden fazlasının fayda sağlamayacağı için gerek duyulmaz. Şayet ilerleyen yaş faktörü ve infertilitenin boyutu söz konusu ise, direkt tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemlerine geçilebilir.

Aşılamada sperm kalitesinin önemi nedir?

Erkeğin sperm sayısı ve hareketliliği çok düşük ise aşılama tedavisinin başarısı da düşük olacaktır. Bunun nedeni ise yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip sperm hücrelerinin olmamasıdır. Bazı uzmanlar sperm yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru hareketli sperm oranlarının en az ml’ de 1 milyonun üstünde olması gerektiğini savunmaktadır. Diğer önemli bir konu ise, spermlerin şekil bozukluklarıdır. Aşılama tedavisi öncesinde sperm şekilleri detaylı olarak incelenmeli ve normal görünümlü sperm sayısının en az %4-5 olması istenmektedir. Spermlerin sayı ve hareketliliği iyi olsa bile, şekil bozukluğundan dolayı yumurtanın kabuğunu delip içerisine girmesi sorun olduğu için, tedavi başarısız olabilir.

Spermleri hazırlama (yıkama) işlemi nedir?

Aşılama yöntemi için erkekten alınan semen, laboratuvar ortamında yüzdürme ya da gradient adı verilen yıkama işlemine maruz bırakılarak, sperm dışında kalan tüm salgılardan arındırılmasını sağlar. Bu sayede rahim kasılmalarına neden olabilecek bileşenlerden ve rahimde enfeksiyona yol açabilecek bakterilerden temizlenmiş olur. Sperm yıkama işlemi spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini arttırmaya yönelik uygulanmaktadır. Yıkanmış olan spermler, çok az bir miktarda kültür sıvısı içine konularak hem sayı hem de hareketliliği artırılmış olarak aşılamaya hazır hale getirilir.

Aşılama ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler nelerdir?

Aşılama tedavisinin en ciddi risklerinden birisi çoğul gebelik vakasıdır. Eğer kontrol edilmesine rağmen 3’ten fazla yumurta gelişimi söz konusu ise tedavi iptal edilerek o ay cinsel birliktelik yasaklanmalıdır. Diğer bir durum ise yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucunda OHSS’nin meydana gelmesidir. OHSS yumurtalıkların fazla büyümesi, hormon düzeylerinin artması ve karında sıvı toplanmasına neden olan durumdur. Aşılamanın ardından nadirde olsa enfeksiyon söz konusu olabilir. İşlem uygulanırken, vajinanın ve rahim ağzının yeterince hijyenine dikkat edilmez ise, mikrobik ortamda aşılamanın yapılması enfeksiyon olasılığını arttırır.

Aşılama ağrılı bir işlem midir?

Aşılama işlemi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Fakat normalde muayene dahi olamayan ve vajinismus sorunu olan kadınlarda bazen aşılama işlemi düşük doz bir anestezi altında yapılabilmektedir.

Aşılama sonrası hastanede yatmak gerekir mi?

Aşılama yapıldıktan 15-20 dakika sonra sadece uzanarak dinlenmek yeterli olmaktadır. Onun haricinde uzun süreli istirahat etme veya çalışmama gibi bir durum yoktur. İşlemden bir gün sonrada cinsel ilişki serbesttir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler