fbpx

Blog

Jinekoloji

Anormal Kanamalar

Kadınların adet dönemlerinin yedi günden uzun sürmesi, miktarının ve gününün artmasına bağlı olarak düzensizleşmesi, adet dönemleri dışındaki günlerde lekelenme tarzında kanama gibi normal adet döngüsünün dışındaki anormal davranışlar, anormal uterin kanamalar olarak adlandırılır. Bu anormal kanamalar birçok faktöre bağlı olarak yaşanabilirken, bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Sağlıklı bir kadının adet dönemi yaklaşık 28 gün sürmektedir.

Ancak bu süre kişiye göre değişkenlik gösterirken normal süre 21-35 olarak belirlenmiştir. Eğer iki adet dönemi arasında geçen süre 21 günden az ya da 35 günden uzun ise, anormal vajinal kanama olarak aldandırılır. Ayrıca 3 ardışık dönem boyunca adet görülmüyor ise, amenore olarak ifade edilen mutlaka araştırılması gereken bir durum ortaya çıkmaktadır. Normal adet kanamalarının dışında gerçekleşen her hangi bir değişiklik durumunda mutlaka doktora başvurmanız önerilmektedir.

Anormal vajinal kanamalar nelerdir?

 • Adet dönemleri arasındaki günlerde kanama
 • Cinsel ilişkinin ardından kanama
 • Adet kanamasını normalden çok daha fazla ve uzun sürmesi
 • Adet dönemlerinde lekelenme tarzında kanama
 • Menopoz döneminden sonra kanama

Anormal kanama kadınların hayatlarının bir bölümünde karşılaştığı adet kanamalarındaki düzensizlerdir. Menarş ile başlayan adet kanamaları 9-16 yaşları arasında normal kabul edilen bir düzensizliğe sahiptir. Yine hormonal değişim sürecinde olan menopoz döneminin başlangıç evresinde yani perimenopoz döneminde de normal kabul edilen düzensizlikler yaşanmaktadır. Bu dönemlerde adet gecikmesi, düzensizliği ve azalması normaldir. Ancak adet kanamasını yoğun ve uzun sürmesi anormal olarak kabul edilen ve mutlaka araştırılması gereken durumlardır. 

Anormal kanama nedenleri nelerdir?

Anormal vajinal kanamalarının birçok nedeni vardır. Ancak adet kanamalarınızda yaşanan anormal değişimler sonucunda doktora başvurmanızla yaşınız ile birlikte görülen şikayetler değerlendirilerek, anormal kanama nedenleri saptanabilmektedir. Kanamalarda yaşanan değişimlerin büyük bir kısmi ciddi olmayıp, kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Fakat bazı kanamalar daha ciddi olguların habercisi olabilir. Bu nedenle öncelikle erken teşhis ve tedavi açısından normal adet kanamaları dışında yaşanan anormal herhangi bir durumda mutlaka doktora başvurmanız önerilmektedir. Genellikle anormal ya da kanamaların fazla olması hormonal dengesizliğin bir ürünü olarak ortaya çıkabilir. Bu durum vücudun sistemik döngüsündeki hormon salınımın az ya da çok üretilmesinden kaynaklanabilir. Başlıca trioid bezinden kaynaklanan guatr ya da kronik bir hastalık sonucu kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Anormal kanamaların diğer nedenleri ise, aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Hamilelik
 • Düşük
 • Dış gebelik
 • Doğum kontrol yöntemlerinden, doğum kontrol hapı ve spiral kullanımı
 • Rahim ya da serviks (rahim ağzı) iltihaplanmaları
 • Pıhtılaşma bozukluğu
 • Miyom
 • Polip
 • Trioid ve diyabet
 • Rahim ve rahim ağzı kanseri gibi tehditkar hastalıkların bir ürünü olabilir.

Anormal kanamalar nasıl teşhis edilir?

Anormal vajinal kanamaların tanısı için öncelikle hastanın kişisel ve ailesel sağlık öyküsünün değerlendirilmesi gerekir. Bu amaçla yapılan araştırmalar:

 • Kişinin kullandığı ilaçlar
 • Daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar ve mevcut hastalıklar
 • Kalıtımsal hastalıklar
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Adet süresi ve miktarı hakkında bilgi

Kişinin vücut ağırlığı kapsamında beslenme ve egzersiz alışkanlıkları sorgulanarak, anormal kanamaların neden olduğu sorunlar teşhis edilmektedir. Ayrıca bu bilgilere ek olarak hastanın jinekolojik ve ultrason muayenesi yapılmaktadır. Gebelik şüphesinin ekarte edilmesi için, kan testleri de yapılmaktadır. Hastanın şikayetlerine ve elde edilen bulgulara göre aşağıdaki testlere başvurulmaktadır: 

Endometrial biyopsi

Rahim içinin değerlendirilmesi adına rahimden ince bir kateter yardımı ile doku örneği alınmaktadır. Alınan örneğin patolojik incelemesi yapılır. 

Ultrasonografi

Ses dalgalarından yararlanılarak, pelvik organların görüntülenmesini ve incelenmesini sağlayan karın ya da vajinal yolla yapılan önemli bir yöntemdir. Böylece anormal kanamalara neden olan pelvik organlardaki patolojiler incelenebilmektedir. 

Sonohisterografi (SİS)

Rahim içinin incelenmesi adına yapılan detaylı bir ultrasonografidir. Küçük bir kateter aracılığı ile rahim içine verilen özel sıvılar ile pelvik organlar değerlendirilmektedir. 

Histeroskopi

İnce bir teleskop cihazı ile vajen ve serviksten geçilerek, rahim içinin direkt olarak incelenmesi için başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca rahim içine ve fallop tüplerine kontrast madde verilerek, mevcut tıkanıklığın ve patolojilerin röntgenlenmesi sağlanır. 

Dilatasyon ve küretaj

Serviks kavitesi genişleterek, rahim içini döşeyen endometrium tabakasından kazıyarak ya da vakumla doku örneğinin alınmasıdır. Alınan örnek doku mikroskop altında incelemeye alınır. 

Laparoskopi

Teşhis ve tedavi amacı ile karın bölgesinden yapılan küçük bir kesi alanından teleskopla içeriye girilmesi ve karın içinin görüntülenmesini sağlamaktadır. Müdahale edilmesi gereken durumlarda karın bölgesinde açılan birkaç delikten kanül aracılığı ile tıbbi aletlerle içeriye girilerek, operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu tanı ve tedavi amaçlı uygulanan testler klinik şartları altında gerçekleştirilmektedir. 

Anormal kanamaların tedavisi nasıl yapılır? 

Anormal kanama şikayeti ile başvuran hastalara yapılan jinekolojik muayenenin ardından hastanın yaşı, anormal kanamaların şiddeti ve çocuk sahibi olma istediği doğrultusunda tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Ayrıca bu faktörlerin dışında tedaviyi gerektirecek durumlarda önemli rol oynamaktadır. Bu doğrultuda hormon tedavisi, medikal tedavi ve cerrahi müdahale yapılmaktadır.

 • Hormon tedavisi

Düzensiz adet kanamaları için doğum kontrol hapları önerilmektedir. Endometrial hiperplazi yani endometrium tabakasını kalınlaşmasına bağlı olarak yaşanan anormal kanamalar düzeltilmektedir. Ancak bu tedavi hormon ihtiva eden hapların düzenli kullanılması ile birkaç ay içerisinde düzenlenecektir.

 • İlaç tedavisi

Ağır ve aşırı kanamalar için ibuprofen benzeri non-steroidal anti- inflamatuar ilaçları ile kontrol altına alınmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar adet dönemlerinde yaşanan şiddetli pelvik ağrıların giderilmesinde de yardımcı olmaktadır. Pıhtılaşma bozuklukları için traneksamik asit, enfeksiyon kaynaklı sorunlar için ise, antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

 • Cerrahi tedavi

Anormal vajinal kanamalarını nedeni miyom ya da polip gibi benzeri patolojiler ise, cerrahi müdahale ile çıkartılarak tedavisi yapılmaktadır. Bu operasyonlar laparoskopik ya da açık ameliyat yöntemi ile yapılabilir. Ayrıca miyom tedavilerinde lazer ya da dondurma teknikleri ile rahim içindeki patolojiler tahrip edilmektedir. Fakat tedaviden önce mutlaka endometrial biyopsini yapılması ve hastanın çocuk sahibi olma istediğinin değerlendirilmesi gerekir.

Eğer rahim kaynaklı kanser oluşumu gösteren bir durum varsa, hastanın isteği doğrultusunda histerektomi yapılabilmektedir. Bu işlem tüm sorunların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan rahmin alınması işlemidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk