fbpx

Blog

Doğum

Anensefali

Anensefali, hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeğin beyni ve kafatasının hasarlı ve eksik oluşması ile meydana gelen doğumsal bir bozukluktur. Her hamilelikte korkulu bir durum olarak tüm ihtimaller dahilinde ele alınarak, gebeliğin izlenmesi gereken bir nöral tüp defekti olarak tanımlanır (NTD). Anne karnında gelişmekte olan bebeğin nöral tüpleri oluşmaya başlayıp tam olarak kapandığında aslında bebeğin beyin, kafatası (nöral tüp üst bölgesi), spinal kord ve omurganın (nöral tüp alt bölgesi) tam olarak oluşması gerçekleşir. Bunlarda bir hasar olup, kapanma meydana gelmezse NTD olarak tanımlanır.

Anensefali neden olur?

Anensefali; bebeğin anne karnındayken üst nöral tüp bölgesinin (beyin, kafatası) tam olarak kapanmamasıdır. Bu tip bir durumda bebek kafatasının bir bölümü ve beynin bir bölümü olmadan, kafa eksik ve açık bir şekilde  dünyaya gelir. Bebekte ön beyin ve düşünme-koordinasyon kısmının geliştiği serebrum bölümü de yoktur. Beynin kalan kısmı ise kafatası kemiği ile kapalı bir şekilde olmaz. Sadece Amerika’da 10,000 doğumdan 1 tanesi anensefali teşhisi ile sonuçlanırken, maalesef ülkemizde hala daha yüksek oranlarda  anensefali ve diğer NTD durumları ile karşılaşılmaktadır. Folik asit takviyesinin bu tip sorunlarda %70 oranında olumlu etki ettiği düşünülmekte, ancak kırsal kesimlerde hala düzenli gebelik kontrolü olmadığı ve doktorlar tarafından olsa da verilen takviyelerin kullanılmadığı da göz önüne alındığında durum çok daha ciddi rakamlara ulşamaktadır.

Anensefali belirtileri nelerdir?

Anensefali, hamilelik sürecinde yapılan ultrason görüntüleme sırasında  gözlemlenmekte ya da doğum sırasında birebir bebek dünyaya geldiğinde görülmektedir. Hamilelik sırasında yapılan prenatal görüntüleme testleri ile olası doğum bozuklukları net olarak görülebilir ve teşhis edilebilir. Ayrıca kan ve serum tetkiklerinde de bazı bozukluklar NTD sorunlarını yakalamaya yardımcı olur.

Anensefalis nasıl durdurulabilir?

Anensefali nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, tabii ilk akla gelen ve uzmanlar tarafından tıbbi olarak göz önünde bulundurulan ve değerlendirilen durum genetik olması ve yaşanması muhtemel ağır çevresel faktörlerdir. Bazı bebeklerde yapılan araştırmalarda gen ya da kromozomlarda değişim ya da hasar belirlendiği için bu da tıbbi bir neden olarak sunulur. Anne adayının maruz kaldığı çevresel faktörler, beslenme sorunları ya da kullandığı ağır ilaçların neden olabildiği de savunulur. Ancak kesin olarak neyin neden olduğu maalesef açılanamamaktadır. Bu konuda detaylı araştırmalar yapılmaya devam etmektedir. Hamile kalmayı planlayan bir anne adayının hamilelikten önce folik asit almaya başlaması şarttır. Hamilelik süresince de aksatmadan almaya devam etmesi gereken folik asit desteği, bu tip durumların önlenmesinde %70 oranında etkili olmaktadır. Bu da önemli bir orandır ve göz ardı edilmemelidir. Eğer hamilelik düşünülüyorsa, anne adayı doktor kontrolünde olarak her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit almaya başlamalıdır. Eğer daha önceki hamileliklerinizde NTD ile ilgili bir durum yaşadıysanız, doktorunuz size daha yüksek oranda folik asit önerecektir ve çok daha yakından hamileliğinizi izleyecektir. Sadece folik asidi destek olarak almaktan ziyade, tahıl üretiminde de ürünlerin folik asit oranlarının yükseltilmesi gerekmektedir. Beslenme ile de alınan doğal folik asit önemli bir fayda sağlayacaktır. Tarım  politikaları konusunda bu durumun çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu şekilde beslenme konusunda da eklenme olmadan, özellikle kırsal kesimlerde yaşanan sorunun azaltılması gittikçe daha da zorlaşmaktadır.

Anensefali tedavi edilebilir mi?

Anensefali için standart bir tedavi bulunmamaktadır. Anensefali teşhisi ile doğan bebeklerin hepsi çok kısa bir süre sonra hayatlarını kaybederler, maalesef yaşamazlar.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk