info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

AMH Dediğimiz Yumurta Kapasitesi Ölçümü Tabanlı Özel Tedaviler

AMH Dediğimiz Yumurta Kapasitesi Ölçümü Tabanlı Özel Tedaviler
Over rezervi ( Yumurtalık kapasitesi ) nedir? Yumurtalık rezervleri; kadınların yumurtalıklarında mevcut olan yumurtaların sayısı, durumu ve kalitesini ifade etmektedir. Yumurtalık rezervleri, kadının gebe kalabilme şansının tespit edilmesini sağlar. Yumurtalık rezervlerinin yüksek olması ve yumurta hücresinin kaliteli olması; kadının gebe kalma şansının yüksek olduğunu belirtmektedir. Yumurtalık rezervleri, genellikle yaş ile beraber azalmaktadır. Bununla beraber bu azalmayı hızlandıran faktörler de mevcuttur. Sigara kullanımı, stres, kanser tedavileri yumurtalık rezervlerinin hızla azalmasına yol açar. Ancak doğal olarak; kadının yumurtalık rezervleri 35 yaşından sonra hızla azalmaktadır. Bu azalma 40 yaşından sonra gözle görülür biçimde gerçekleşmektedir. Yaş ilerlemesiyle yalnızca yumurta sayısı azalmaz, yumurtalar kalite bakımından da düşer. Yumurtalık kapasitesi azalan kadında, kendiliğinden veya tedavi sayesinde hamilelik elde edebilme şansı azalır. Aynı zamanda hamilelik elde edilse dahi, düşük olma riski de oldukça yüksektir. Yumurtalık rezervlerinin durumunu araştırmak için çeşitli yöntemler ve tahliller yapılmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların mutlaka yumurtalık rezervlerinin durumunu değerlendirmesi gerekmektedir. Yumurtalık değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan neticeye göre; kısırlık tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. Kimlerin yumurtalık kapasitesi değerlendirilmelidir?
 • Sebebi bilinmeyen kısırlık teşhisi alanlar,
 • 35 yaşından büyük olan kadınlar,
 • Aşılama tedavisi görecek olan kadınlar,
 • Tüp bebek tedavisi görecek olan kadınlar,
 • Yumurtalıkları ile alakalı cerrahi operasyon geçiren kadınlar,
 • Yumurtlama tedavilerine cevap vermeyen kadınlar için yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir.
  yumurta-kapasitesi   Yumurtalık kapasitesinin azalmasına sebebiyet veren faktörler nelerdir?
 • Yaşın ilerlemesi,
 • Kadının aşırı kilolu olması,
 • Kadının aşırı zayıf olması,
 • Sigara kullanımı,
 • Yumurtalıkların alındığı veya sadece kistlerin temizlendiği ameliyatlar
 • Şiddetli endimetriozis
 • Kemoterapi ve rasyoterapi görülmesi
 • Erken dönemde menopoza girilmesi
Doğum kontrol hapları yumurtalık rezervlerinde azalmaya yol açar mı? Doğum kontrol hapları ya d diğer doğum kontrol yöntemleri, yumurtalık rezervlerinde azalmaya yol açamamaktadır. Yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesinde kullanılan testler ve yöntemler nelerdir?
 • Adetin 3. günü bazal FSH ölçümü
Adet döneminin 3. Gününde uygulanan kan tahlillerine göre FSH hormon seviyesi belirlenir. Bu sayede yumurtalık kapasitesi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu değerlerin yani FSH değerinin 8-10 IU/L olması halinde, yumurtalık rezervlerinin az olduğu anlaşılır. FSH’nin yüksek çıkması, yumurtalık rezervlerinin az olduğunu ifade eder. 20’nin üzerinde olan FSH değerlerinde, hamile olma şansı ile beraber çocuk sahibi olma şansı çok düşüktür. FSH seviyesinin yüksek olduğu kadınlarda yardımcı üreme yöntemlerinde dahi daha az folikül elde edilmektedir. Bu sebeple de daha az yumurta hücresi elde edilir. Ancak FSH değerleri; adet dönemine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak bir kadının FSH değerleri incelenirken, adet dönemlerinde farklılık olduğu tespit edilebilir.
 • Adetin 3. günü E2 (Estradiol, Östrojen) ölçümü
Bu ölçümler, FSH ölçümü gibi güvenilir bilgiler vermemektedir. Östrojen seviyesinin yüksek olması, yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olmadığını göstermektedir. Fakat tek başına uygulanan E’ ölçümü, kriter olarak geçerli değildir. FSH ve CC testi güvenli testler olarak görülmektedir.
 • Klomifen sitrat testi (CC Test)
Yapılan bu test, diğer testlerde olduğu gibi adet döneminin 3. Ya da 10. Günlerinde uygulanmaktadır. Kanda bulunan FSH hormonun düzeyleri değerlendirilir. Bu aşamada adetin 4. Ve 9. Günleri arasında 5 gün süresinde hasta için 100 mg klomifen sitrat uygulanır. Klomifen sitrat testinde, 3. gün ve 10. günleri arasında bakılan FSH değerlerinin toplamının 26’dan fazla olması halinde, (veya 10. gün FSH değeri 10’dan yüksekse veya 10. gün FSH bazal 3. gün FSH’dan yüksekse) yumurtalık rezervinin iyi olmadığı kabul edilir. Bu test, 30 yaşından büyük olan hastalar için ve sebebi bilinmeyen kısırlıklar durumunda özellikle uygulanmalıdır.   yumurta-kapasitesi-testi  
 • İnhibin B seviyesi
İnhibin B, yumurtalıklarda mevcut olan granüloza hücrelerinden üretilmektedir. FSH hormonun baskılayıcı bir etkisi söz konusudur. Yaşı ilerlemiş olan ve yumurtalık rezervlerinde azalma olması durumunda, inhibin B düzeyi de azalır. Bu sebeple de FSH değerlerinde artış görülür. Adetin 3. Günü İnhibin B düzeninin 45 pg/ml’den düşük olması, yumurtalık rezervlerinin kötü durumda olduğunu ortaya koyar.
 • AMH (Anti-müllerian hormon)
İnhibin B gibi yumurtalıklar, granüloza hücrelerinde sentezlenir. Yumurtalık rezervlerinde azalma söz konusu olduğunda AHM seviyesi düşer. Bu durumda yumurtalık rezervlerinin iyi olduğu anlaşılır. Adet döneminde yapılması şart değildir. Adet sürecinde ya da dışında uygulanabilir. Çıkan test sonuçlar, adet dönemine göre değişmemektedir.
 • Adetin 10. günü progesteron düzeyi
Progesteron hormonu, yumurtalıkların rezervlerini tespit etmek için değil, yumurtlamanın olup olmadığını anlamak için uygulanmaktadır. Adetin 21. Günü uygulanmaktadır. Genellikle 3 ng/ml üzerinde olması, yumurtlamanın olduğunu işaret eder. Fakat çeşitli araştırmalarda CC test ile progesteron seviyelerinin beraber değerlendirilmesi gerekebilir. 10. gün progesteron düzeyi 1.2 ng/ml üzerinde tespit edilen hastalarda, CC test normal çıksa dahi, elde edilecek olan hamilelik şansının düşük olduğu tespit edilmiştir.
 • Ultrasonda antral folikül (yumurta) sayılması
Transvajinal ultrasonografi ile birlikte, yumurtalıklarda mevcut olan antral foliküllerin (küçük yumurtaların) tespit edilmesi, yumurtalık rezervi ile ilgili oldukça güvenilir ipuçları vermektedir. İki yumurtalıkta da 7-10 adet antral folikül olması gerekmektedir. Bu durumda yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olduğu anlaşılır. Ancak folikül sayısı 7’den az ise; yumurtalık kapasitesinin iyi durumda olmadığı anlaşılır. Bu durumda  ilaçlarla dahi yumurtlama elde edilemeyebilir. Antral folikül sayısı 4’ün altında ise, tedavi olunsa dahi başarı şansı düşer. Folikül sayısının 10’dan fazla olması durumunda ise yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlara karşı aşırı cevap söz konusu olabilir. Bu durum genellikle polikistik over sendromu hastalarında görülmektedir. Yumurtalık rezervlerinin iyi olması hamilelik olacağını kesin belirler mi? Yumurtalık rezervlerinin durumu, yumurta sayısını ve kalitesini belirlemektedir. Kadının gebe kalıp kalamayacağı ise birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Fakat yumurtalık rezervleri iyi durumda ise, gebelik şansı rahim ve hormonal dengeler iyi durumdaysa gerçekleşebilmektedir. Hamilelik durumunun meydana gelmesi için, yalnızca yumurtalık kapasitesinin iyi olması yeterli değildir. Bunu dışında ihtiyaç duyulan başka koşullar da bulunur. Yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesinin bir başka amacı da, rezervi sınırda kötü olan hastaların daha çok zaman kaybetmeden, yumurtalık kapasitesi de tamamen tükenmeden infertilite tedavileri ve gerekirse tüp bebek tedavilerine başlayarak, bir an önce çocuk sahibi olmalarını sağlamaktır. Yumurtalık rezervinin çok kötü olduğu durumlarda neler yapmak gerekir? Yumurtalık rezervlerinin tükenmiş olması durumunda yeniden yumurta hücresi üretimini sağlamak mümkün değildir. Bu sebeple de uygulanan tedavi yöntemleri ya da ilaçlarla gebelik sağlanamaz. Tüp bebek tedavisi, yumurta hücresi toplanabildiği zaman uygulanmaktadır. Bu durumda yumurta bağışına başvurulabilir ya da evlat edinme gibi yöntemlere başvurulabilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler