info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?
Sağlıklı bir doğurganlık için, düzenli bir adet döngüsüne ihtiyaç vardır. Bu nedenle, doğurganlık problemi yaşayan kadınlarda öğrenilmesi gereken ilk faktör, adet düzeninin nasıl olduğudur. Fiziksel ve çevresel birçok etken, adet düzenini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Beklenen adet tarihinin gecikmesi durumunda başvurulan yöntemlerden biri de adet söktürücü ilaçlardır.

Adet söktürücü nedir?

Ergenlik çağından menopoza dönemine kadar, kadınların vücudunda her ay hamilelik hazırlıkları yapılır. Adet bitiminden itibaren yeni bir yumurtlama dönemi başlar ve rahim astarı muhtemel bir embriyo için kalınlaşır. Eğer hamilelik oluşmazsa rahim astarı dökülecek ve kanama olarak dışarı atılacaktır. Bu aşamaların hepsinde östrojen ve progesteron hormonları devreye girer. Progesteron hormonu yükseldiğinde rahim astarının kalındığı da artacaktır. Ancak hamilelik oluşmadığında bu hormonun seviyesi düştüğü için adet kanaması başlar. Adet söktürücü ilaçların temelinde de progesteron hormonun vücut üzerinde oluşturduğu etkiler bulunmaktadır. Bu türden bir ilaç kullanıldığında vücuda progesteron hormonu yüklenmiş olur. Böylece rahim astarının kalınlaşması teşvik edilerek adet kanamasının oluşması sağlanır.

Adet söktürücü ilaçlar neden kullanılır?

Adetin durmasını etkileyebilecek birçok faktör bulunur. Stres, fazla egzersiz, aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme, düzensiz bir yaşam tarzı, hormonal hastalıklar, bazı ilaç tedavileri gibi nedenlerden dolayı adet tarihinde sapmalar yaşanabilir. Adet söktürücü ilaçlar, uygun görüldüğü takdirde başlandığında adetin de başlamasına yardımcı olacaktır. Erken yaşta menopoz dönemine girilmesi, hormon seviyelerin düzenli olmayışı ve bazı hastalıkların tedavisinde de bu tür ilaçlar reçete edilebilir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl kullanılır?

İlaç sektöründe birçok farklı çeşit adet söktürücü ilaç bulunmaktadır. Hangi ilacın kullanılacağı ve dozajı mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından belirlenmelidir. Adet tarihi geciken her kadının bu ilaçları kullanması riskli olabilmektedir. Bu nedenle önce adetin başlamamasına neden olan problem tespit edilmeli ve birtakım tetkikler yapılmalıdır. İlacın kaç gün boyunca kullanılacağı yine aynı şekilde hekim tarafından kararlaştırılmalıdır. Belirlenen süre zarfında kullanılan ilaç bırakıldıktan sonra adet kanamasının başlaması beklenir. Bu süre genellikle 3 ila 7 gün arasında değişebilmektedir.

Adet söktürücü iğne daha mı etkilidir?

Enjeksiyon şeklindeki ilaçlar, her zaman için haplardan daha hızlı etki gösterir. Hap kullanımında olumlu bir etki gözlemlenemediği takdirde, enjeksiyon yapılması önerilebilir. Bu iğneler, tıpkı haplar gibi reçetesiz olarak kullanılmamalıdır. Çoğu durumda günde 1 defa yapılan iğne, belirtilen süre boyunca kullanılır ve bıraktıktan sonra etkisinin görülmesi beklenir.

Adet söktürücü ilaçlar tehlikeli midir?

Adet söktürücü ilaçlar yüklü miktarda progesteron hormonu barındırmaktadır. Vücutta progesteron düzeyinin yüksek olması lekelenme, kasık ağrısı, mide bulantısı, göğüslerde ağrı, baş ağrısı ve migren gibi problemlerin başlamasında etkili olabilir. Ancak ilaçların bırakılması ve adet kanamalarının başlamasıyla birlikte hormon seviyesi azalacağı için yan etkiler de kısa süreli olarak görülecektir. Bu tür belirtilerin yanı sıra ateş, titreme, şiddetli ağrılar, görme bozuklukları ve vücut döküntüleri gibi şikayetlerin olması durumunda derhal hekime danışılmalı ve gerekiyorsa ilaç bırakılmalıdır. Adet söktürücü ilaçların en büyük riski, bilinçsiz kullanım sonucunda meydana gelir. Hamileliğin mevcut olup olmadığı öğrenilmeden ilaçlara başlanması halinde düşük oluşabilir. Aynı zamanda bebekte kalıcı hasarların da görülmesi muhtemeldir. Bu nedenden dolayı, hamilelik testi sonucunu görmeden ilaca başlamak sakıncalıdır. Adet söktürücü herhangi bir ilaca başlamadan önce endometriozis, kanın pıhtılaşma sorunu, organ yetmezliği, astım, diyabet, kalıtsal kan hastalıkları, meme kanseri, epilepsi gibi bir hastalığınız mevcut ise bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gereklidir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler