info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

4 Maddede Adet Kanı Nasıl Oluşur, Nereden gelir?

4 Maddede Adet Kanı Nasıl Oluşur, Nereden gelir?
 
  • Adet kanaması nasıl olur? Nereden gelir?
Adet kanaması kadınların anatomik yapısı gereği, vücudun doğurganlık için uygun şartları hazırlama çalışmaları altında gerçekleşen bir eylemdir. Rahim iç astar dokusu olan endometrium, her ay hormonların etkisi ile kalınlaşıp incelerek bıraktığı doku kalıntılarının bir miktar kan ile dışarıya atılmasıdır. Adet kanamalarının başlamasında etkin rol oynayan östrojen hormonu, endometriumun kalınlaşmasına neden olur ve bu davranışa proliferasyon fazı denir. Adet döngüsünün ortalarında ovulasyon ( yumurtlama ) gerçekleşir. Progesteron hormonun etkisi ile sekretuar fazı olarak adlandırılan ve progesteron seviyesinin azalması ile endometrium tabakası dökülerek, adet kanamasını meydana getirir. Daha sonra tekrar hormonların etkisi ile rahim iç tabakası kalınlaşır ve adet kanaması biter. Bu ritüel doğrultusunda her ay kadınların yaşadığı kanamalar gerçekleşir. Adet kanaması; endometriuma ait doku parçaları ve bir miktar kandan ibaret olmaktadır. Dışarıya atılan kan rahim içinden gelir. Karın iç dokusundan ya da overlerden ( yumurtalık ) gelme gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Adet kanaması nedir?
Adet kanaması endometrium da meydana gelen döküntüler ile bir miktar kanın vücut dışına atılmasıdır. Üreme çağındaki kadınlarda her ay ortalama 2-7 gün arasında süren sistematik bir evredir. Adet dönemlerinin sonuna doğru beyinden hormon salınımı uyarısı ile östrojen etkinleşerek tabakanın kalınlaşmasına ve azalarak bitmesine neden olur. Ancak her ay düzenli bir şekilde gerçekleşen bu döngü, bazı durumlarda gecikme veya düzensizlik yaşayabilir. Bunun nedeni de kanamanın gerçekleşmesinde rol oynayan hormonların yaşamış olduğu düzensizliklerdir.
  • Adet kanı pis kan mıdır?
Adet kanının pis olduğu düşüncesi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Adet döngüleri rahim içi temizliğini sağlar ve rahmin hamilelik için uygun olduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle gebelik için steril bir sahada pis kanın olması mümkün değildir. Çünkü rahim amacı ve konumu açısından oldukça önemli bir yere sahiptir ve her ay rahimden gelen kanda pis olamaz. Kısacası her adet döneminden sonra rahmin gebelik için hazırlanması ve istek doğrultusunda gebelik elde edilmesi, steril olmayan bir ortamda sağlanamaz. Bu nedenle adet kanı pis değildir.
  • Rahim gebelik için steril bir ortamdır
Her kadının vücudu ilk adet görmeye başlaması ile doğurganlığın son bulduğu menopoz dönemine kadar, sistematik bir şekilde bu döngüyü gerçekleştirir. Bu döngü gebelik için rahmin hazırlanma çalışmalarıdır. Adet kanaması rahim ile beraber rahim iç tabakasının yani endometriumun kendini yenileme döneminde döktüğü doku kalıntılarının dışarıya atılması için gerçekleşir ve bu sayede rahimde her ay gebelik için steril ortam sağlanır. Kısacası bebeğin oluşması için gereken görev dağılımı bu şekildedir. Çünkü adet döneminin bitmesi ile ovulasyon döneminde olgunlaşan tek bir yumurta sperm tarafından döllendikten sonra rahme tutunabileceği uygun şartlara sahip olur. Bu nedenle gerçekleşen bu döngüde adet kanının ya da rahmin pis olması durumu söz konusu değildir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler