info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?
Normal sağlık koşullarına sahip olan kadınlarda ortalama 21-35 günlük aralıklarla 4-5 gün sürmesi gereken adet kanamaları bazı kadınlarda daha sık ya da seyrek aralıklarla olabilmekte ve çok kısa veya uzun sürebilmektedir. Ortalama olarak kabul edilen değerlerin çok altında ya da üstünde adet kanaması görülmesi kadınlarda bir rahatsızlık belirtisi olarak düşünülmektedir. Genetik faktörler, biyolojik ya da ruhsal sebepler kaynaklı olabilecek bu durumun bir doktor tarafından araştırılıp, tespit edilip tedavi edilmesinde fayda vardır. Zira adet döngüsündeki normal dışı durumlar; kadınlarda üreme bozukluklarına ya da farklı organlarda fonksiyon sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu paralel de öncelikle adet kanamalarının sık, seyrek, uzun, kısa sürdüğünden endişe edilebilmesi için öncelikle normal değerlerin aralıklarını bilmekte ve bu değerlerin bir altı ya da üstü olmasının çok büyük bir sorun olmayacağının bilinmesinde fayda vardır.

Adet kanamalarının düzensiz olma sebepleri nelerdir?

Bir kadında adet düzensizliğinden bahsedilebilmesi için ara da bir değil de, sık sık düzensiz adet görülüyor olması gerekir. Zira iklim değişiklikleri, kısa süreli psikolojik iniş çıkışlar da arada bir adet düzensizliğine yol açabilir ve bu durumda endişe edilmesine gerek yoktur. Ancak uzun süreli düzensizlikler; aşırı kilo alınması, yetersiz beslenme, ani kilo kaybı, ayrılık, kayıp gibi stres ve üzüntü yaratan durumlardan kaynaklanabilmektedir. Bunun yanında farklı bir rahatsızlık için kullanılan antibiyotikler, diğer ilaçlar ya da uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları da adet düzensizliğine sebep olabilmektedir. Ayrıca rahimde veya yumurtalıklarda oluşan polip, miyom, kist gibi anormal oluşumlar da adet düzensizliğine yol açan temel etmenlerden sayılmaktadır.

Adet kanamaları neden normalden daha uzun sürer?

Normal sağlık koşullarına sahip olan kadınlarda bir adet kanamasının ortalama 4-5 gün civarında sürmesi gerekir. Arada bir 3 ya da 6 gün süren adet kanamaları problem teşkil etmezken sık sık fazla, yoğun ve uzun süreli adet görmek bir rahatsızlık ya da anomali belirtisi olabilmektedir. Örneğin adet kanamalarının 7 gün ve daha fazla sürmesi normal süreden daha uzun olarak kabul edilir ve nedeninin araştırılması gerekir. En sık karşılaşılan sebepler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir.
  1. Adet kanamalarının normalden daha uzun sürmesinin en sık karşılaşılan sebebi hormonsal bozukluklardır. Kadında yumurtlamanın meydana gelmemesi, rahim iç tabakasının aşırı derecede kalınlaşması, troid bezi bozuklukları hormonların normal salgılanma değerlerine zarar vermekte ve bu durum da adet kanamalarının uzun sürmesine sebep olabilmektedir.
  2. Dış gebelik veya düşük gibi gebelik komplikasyonları da adet kanamalarının rutinden daha uzun sürmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda bir kereye mahsus olarak adet kanaması uzun sürer, ancak sonrasında normal süreç devam eder.
  3. Rahimde oluşan ve miyom adı verilen iyi huylu tümörler, üreme döneminde olan kadınlardaki hormonların yüksekliğinden kaynaklanan polipler de adet kanamalarının uzun sürmesine neden olabilmektedir.
  4. Yumurtalıklarda şekil ve işlev bozukluklarının görüldüğü durumlarda yumurtlama gerçekleşmeyeceğinden, adet kanaması düzeni ve yoğunluğu artıp azalabilmektedir.
  5. Rahim içi, dışı veya ağzı ile ilgili yaşanan kanser sorunları ve rahim içi tabakasının kas hücrelerine gömülmesi de adet kanamasının uzun sürmesine ve kanama miktarının fazla olmasına sebep olmaktadır.

Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler