info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mıdır?

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mıdır?
Beyinde hipofiz bezinden salgılanan hormonların etkisiyle rahim duvarının git gide kalınlaşması ve bu süreçte döllenme gerçekleşmediyse kalınlaşan bu duvarın kanla beraber dökülmesi işlemi adet kanaması şeklinde adlandırılmaktadır. Ergenlik ve menopoz dönemleri arasındaki yaşam dilimindeki kadınlarda ortalama ayda bir kez görülen adet kanamaları, yumurtlamanın, belki de gebe kalabilirliğin göstergesi olarak bilinmektedir. Adet kanamalarının ortalama 21-35 gün aralıklarla gerçekleşen, 4-7 civarında süren adet kanamaları düzenli olarak kabul edilir. Bu periyotların dışında olan adet kanamaları bir rahatsızlığın ya da yanlış giden bir şeylerin göstergesi, belirtisi olabilir. Ancak her hangi bir nedenle adet kanamasının beklenen dönemde gerçekleşmesini istemeyen kadınlar için üretilmiş olan adet geciktirici hapların kullanımı ve bu şekilde adetin gecikmesi bir rahatsızlığa işaret olmamaktadır. Zira ilaçların kullanımı durdurulduğunda kadın yeniden adet olacak ve artık adet dönemleri bu süreçten itibaren yeniden düzenlenecektir.

Adet geciktirici ilaçlar ile ilgili yanlış bilinenler

  1. Adet geciktirici ilaçların hormonsal dengeyi bozduğu ve adet kanamalarını düzensizleştirdiği düşünülür. Ancak bu ilaçlar hormonların fonksiyonlarına kalıcı bir etkide bulunmazlar ve ilaç bırakılınca, kadın kısa sürede yeniden adet görür. O tarihten itibaren de adet kanamaları yine düzene girer.
  2. Adet geciktiren ilaçların kilo aldırdığı şeklinde bir yanlış inanç vardır. Ancak bu ilaçların kadının vücudunda yağ birikmesine sebep olacak ya da kadının iştahının artmasını sağlayacak her hangi bir etkisi yoktur. Yalnızca ilaçlar kullanıldığı süre içinde geçici bir kabızlık ve şişkinlik hali gözlenebilir.
  3. Adet geciktirici ilaçların doğum kontrolü amacıyla da kullanılabileceği, bu ilaçların tek başına kullanıldıklarında kadını gebelikten koruyacağı düşünülür. Fakat bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Zira adet geciktirici ilaçların tek fonksiyonu, adet kanamasını geciktirmektir.
  4. Adet geciktirici ilaçların kullanım sıklığının kadının tercihine bağlı olduğu düşüncesi yanlıştır. Bu ilaçların normal şartlar altında, yılda birkaç kez kullanıldığında kadına bir zararı olmamakla beraber, sık sık kullanılması bazı metabolizma bozukluklarına yol açabilmektedir. Ayrıca normal adet döngüsü vücudun ihtiyacı olan bir süreçtir. Bu ilaçlarla sıklıkla adet kanamaları geciktirilirse, yumurtlama ve dolayısıyla gebe kalamama sorunları yaşanabilmektedir.
  5. Adet geciktirici ilaçları isteyen her kadın doktor kontrolü olmadan kullanmaktadır. Ancak bu durum bazı beklenmedik sorunlara yol açabilmektedir. Kadının rahim içi yapısı, dokusu kontrol ve muayene edildikten sonra doktor önerisiyle ve izniyle adet geciktirici ilaçların kullanılması daha doğru olacaktır. Zira kadının rahim içi yapısına göre ilacın içermesi gereken östrojen veya progesteron oranı değerlendirilir.

Adet geciktirici ilaçları kimler kullanmamalıdır?

Adet geciktirici ilaçların tek başına kalıcı bir zararlı yan etkisi bulunmamakla beraber, bazı hastalıklara, rahatsızlıklara sahip olan kadınlarda bu ilaçların kullanımı sakıncalıdır. Örneğin karaciğer hastalıklarından muzdarip olan, fazla kilolu, sigara bağımlısı kadınların adet geciktirici ilaçları kullanmaları önerilmez. Ayrıca doğum kontrol hapı kullananların da beraberinde kesinlikle adet geciktirici ilaçları almamaları gerekir. Sağlıklı bir metabolizmada neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmayan bu adet geciktirici ilaçlar, bazı rahatsızlığı olan kadınlarda çok tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple bu ilaçları kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler