info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Adet Düzensizlikleri

Adet Düzensizlikleri

Adet düzensizlikleri nedir, kimlerde görülür?

Adet kanamaları toplum arasında periyod şeklinde adlandırılır. Tıbbi anlamda ise; mens, regl, siklus şeklinde tanımlanır. Üreme çağındaki bir kadında normal olarak adet, 21-35 günde bir gerçekleşir. 2 ila 6 gün arasında biter.  20-60 ml kan kaybı kaybedilir.  7 günden fazla devam eden 80 ml ya da daha çok kan kaybeden, 21 günden az ya da 35 günden daha uzun olan aralıklarla kanama yaşanması normaldir.

Menoraji: Adetin düzenli olması ancak uzun sürmesi

Metroraji: Düzensiz ve sık sık kanama olması Menometroraji: Düzensiz olan, ne zaman olunacağı kişi tarafından tahmin edilemeyen, çok fazla ve uzun süren kanamalar İntermenstrüel Kanama: Düzenli kanama olması ancak kanama miktarının değişmesi Hipermenore: Adetlerin normaden fazla gelmesidir. Adet kanamasının pıhtı gibi gelmesi normalden fazla kanama olduğunu ortaya koyar. Normal olarak adet kanı içinde pıhtı hücreleri yoktur. Bu sebeple de adet kanı pıhtılaşmaz.

Polimenore: Düzenli olarak ancak 21 günden daha sık kanama yaşanması.

Oligomenore: 36 gün ile 6 ay arasında olan kanama

Amenore: Minimum 6 ay kanamanın olmaması

Düzensiz adet kanamasından mustarip kadınların kaç yaşında olduğu oldukça önemlidir. 40 yaşından genç olan kişilerin yaşadığı düzensiz kanamalar genellike hormonal sebepler dolayısıyla yaşanırken, 40 yaşının ardından genellikle sebep hormon dışıdır.

Adet düzensizliği, 21 günden kısa ya da 35 günden uzun sürüyorsa, anormal olarak kabul edilir.  Menstrual kanama denilen adet kanaması; eğer çok fazla ise, uzun sürerse ya da iki kanama arasında lekelenme ve kanama olursa, derhal doktora gözükmek gerekir. Adet düzensizliğinin çok çeşitli nedenleri olabilir.

Adet düzensizliğine yol açan sebepler:

 • hormonal değişiklikler,
 • yumurtalık kistleri,
 • rahim ya da rahim ağzındaki polipler,
 • endometrial hiperplazi, rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi,
 • myomlar,
 • rahim kanseri adet düzensizliğine yol açabilir.

Adet düzensizliğine yol açan nedenler ve adet düzensizliği şekilleri ile, disfonksiyonel anormal uterus-rahim kanamaları, hormonal mekanizmalar neticesi meydana gelen ve uterusun (rahim) sebep olduğu normal olmayan vajinal kanamalar şeklinde tanımlanabilir. Teşhisin kesinliği, yalnızca diğer kanama faktörleri ve sebepleri elenerek konur. Disfonksiyonel anormal rahim kanama teşhisi, öykü, fizik muayene ve diğer yardımcı tanı tekniklerine ve bilhassa endometrial biopsinin ya da rahim içi dokusundan uygulanan kürtajın araştırılmasına ile konur. Uygun tedavi yöntemleri; yumurtlamanın mevcut olup olmaması, endometrial kalınlık ve kanamanın oranı, süresi, yaş ve doğurganlık durumuna göre, her kişiye özgü şekilde oluşturulur. Doğum ardından adet düzensizliği nedenleri de incelenmelidir.

Adet kanamasının az oranda olması: Adet kanamasının miktarı, yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Doğum kontrol hapı kullanmak da adet kanamasının azalmasına yol açar.  Yapılan kürtajın sorunlu olarak seyretmesi, endometriumda (rahim iç tabakasında) meydana gelen yapışıklıklar da adet oranının az olmasına yol açar. İleri derecede yapışıklıklar, adetin hiç yaşanmamasına sebep olabilir. Adet kanamasının az gelmesi, patolojik bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı gibi ilaçlar sebebiyle adet kanaması azalabilir. Kullanılan spiraller de adet miktarı azalmasına yol açabilir. Adet düzesizliklerinin en ilerisi, “amenore” ismi verilen, hiç adet görmeme durumudur. 15-16 yaşına giren genç kızlar, hala adet görmemişse, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Fizyolojik olarak yaşanan amenoreler de mevcuttur. Bunlar; gebelik süreci, ergenlik öncesi, menopoz ve emzirme dönemleridir. Bu dönemlerde adet görülmez.

Sık sık adet görme: Çoğunlukla sık sık adet görmenin sebebi hormonal dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Ara kanamalar, sıklıkla adet kanaması ile karıştırılır.  Bütün bu sayılanlara ilave olarak, yaşanan fazla kanama durumlarında vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki olası bir bozukluk kesinlikle düşünülmelidir.

15-20 günde bir, seyrek şekilde adet görme: 35 günden uzun. Adet düzensizliklerinde:

 • Adet dışı dönemlerde kanama meydana gelebilir,
 • Kanamaların dönemi uzayabilir
 • Adet döneminin süresi uzayabilir,
 • Kanamaların miktarı uzun olabilir. Kanamalar 8-10 gün sürebilir.

Kadınların Adet Görme Sebebi Nedir?

Kadınların adet görmesinin sebebi: Rahim, her ay yumurtlar ve doğurganlığını belli eder. Rahim duvarları kalınlaşır ve oraya yerleşebilecek bir embriyo için uygun ortam hazırlanır. Yumurtlama döneminde gebelik oluşmadıysa; kalınlaşan, ve gelecek embriyo için hazırlanan rahim içi tabakası kanama sayesinde dökülür ve atılır. Bunu takiben tabaka tekrar kalınlaşır. Ve tekrar bebek için hazırlanır. Bu döngü, menopoz dönemine kadar devam eder.  Bu sayede kadınlar düzenli olarak adet görür.

Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

 • Stres,
 • Ruhsal problemler,
 • Mevsim değişiklikleri,
 • Uzun yolculuklar,
 • Kişiyi etkileyebilecek her türlü faktör adet düzenliğine yol açabilir. Bu faktörlerin dışında:
 • Hormonlardaki problemler,
 • Yumurtlamanın yaşanmaması,
 • Yumurtlamadaki problemler,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yumurtalıklardaki kistler adet düzensizliklerine sebep olabilir.

Bunlar haricinde adet düzensizliğine yol açan en önemli faktör, hormonal faktörler araştırılıp elendikten sonra ortaya çıkabilecek organik problemlerdir. Rahimdeki myom yapıları eğer ki rahim iç tabakasında yerleştiyse adet düzensizliği yaşanabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

İlk olarak bu düzensizliğe sebep olacak faktörü araştırmak gerekir. Bunun için de kadın ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden geçer. Henüz yaşı genç olan kızlar için ultrason ile bu muayene yapılır.  Rahimdeki myomları, yumurtalık kistlerini, organik problemleri eleyip, ardından hormon faktörü incelenir. Vajinal smear ve ultrasona başvururlur. Tümör değerleri incelenir. Şayet ki hormonal etkenler mevcut ise, düzeltici tedaviler yapılabilir. Kistler var ise, laparoskopi yöntemi ile bu kistler çıkarılır.

Rahim iç boşluğunda olan myomlar, muhakkak alınmalıdır. İlaç tedavisi, bu sorunu çözmek için yeterli değildir. Histeroskopi ismi verilen yöntem ile adet kanamaları tedavi edilebilir. Gelişen teknoloji ile karın açılmadan bu gibi myomların alınması mümkündür.  Bu sayede adetler düzenli hale gelir. Her kadının, adet takvimini tutması gerekir. Yılda bir ya da iki kere yaşanan adet düzensizliği normaldir. Kişilerin endişelenmemesi gerekir.

Şayet bu adet düzensizlikleri sürekli tekrar ediyorsa ve düzensizlikler artıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Kistler, myomlar daha büyümemişken, uygulanan tedavilerle kolayca önlenmelidir.  Kanamalar oldukça nadir olarak rahmin alınmasına sebep olabilir. Örnek olarak 55 yaşında ve rahminde myom olan bir kadının sağlığı açısından rahmi alınabilir ancak 22 yaşındaki bir genç kadın için bu elbette ki tavsiye edilmez.

Sancılı Adet Görmek

Sancılı adet dönemleri, adet gören kişinin hayatını da oldukça kötü etkiler. Ağrılar sebebiyle, günlük işler aksayabilir.  Yaşanan bu sancılar, fizyolojik sancılardır. Yaşanan adet kanamasının rahmin açılması ve dışarı atılması gerekir. Bu atılma sırasında rahmin kasılması neticesinde az ya da çok ağrı duyulabilir. Sancılı adet, oldukça önemli bir sağlık problemidir.

Sancılı adet yaşayan kadınlar mutlaka bir uzmana gitmeli ve gerekli tüm muayeneleri yaptırmalıdır.  Kistler, myomlar, endometriozis ismi verilen çikolata kistleri bu probleme yol açmaktadır.  Bu kistlerin mevcudiyeti araştırılmalıdır. Şayet kist mevcut ise, çıkartılmalıdır. İlaç tedavisi de uygulanabilir. Kimi zaman yalnızca ilaç tedavisi yeterli olabilir. Ağrının tedavi edilmesi adına ağrı kesiciler de verilebilir.


Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler