info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?
adet düzensizliği nedenleri

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği, kısaca tanımlanırsa, kadınlarda gerçekleşen adet kanamalarının normal döngü düzeninin oluşabilecek herhangi bir nedenle  düzenin dışına çıkması olarak açıklanır. 21-35  günde bir gerçekleşen adet döngüsü 3 ila 8 gün arasında seyreder. Ağrı, kramp ya da keskin acı beklenmez. Kısaca bu durumların dışı da, adet düzensizliği olarak kabul edilir. Normal bir adet kanaması gerçekleşebilmesi için 4 önemli faktör vardır. Bunlar vücutta işleme geçme sırasıyla şöyle listelenir:
  • Hipotalamus
  • Hipofiz
  • Yumurtalık
  • Rahim
Bu önemli faktörlerin herhangi birinde, dış etkenler ya da içerden kaynaklanan hastalıklar  nedeniyle, adet düzensizliği yaşanmaktadır. Faktörlerin işleyişleri sırasında gerçekleşecek herhangi bir müdahale de aynı şekilde adetlerde düzensizlik yaratacaktır.

Peki, adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Adet düzensizliği oluşmasındaki temel nedenler östrojen ve progesteron hormonlarında oluşan düzensizlik sorunlarından kaynaklanabilir. Ancak bu konuya ek olarak adet düzensizliği oluşmasında birçok başka neden de kesinlikle rol oynamaktadır. Ergenlik ve menopoz gibi yaşlara bağlı nedenlerden dolayı da adet düzensizliği yaşanabilir.  Bu tip durumlar belki zamanla düzelebilir. Peki kısaca adet düzensizliğinedenleri nelerdir kısaca bahsetmek gerekirse:

Hayat tarzında önemli değişiklik:

Yeme ve uyku düzeni bozulması, aşırı yorgunluk, zor çalışma düzeni ile stres ve bir de yapılan sık ve kontrolsüz diyetler vücut metabolizmasına çok ciddi hasar vermektedir. Yapılan ağır antrenmanlar da adet düzensizliğine neden olabilir.

Doğum kontrol hapları kullanımı:

Doğum kontrol haplarının düzenli olarak kullanımı yumurtlamayı etkileyeceği için adet düzensizliklerine neden olabilirler.

Yumurtalıklarda kist olması:

Tıp dilinde polikistik over hastalığı, yani yumurtalıkta dönemsel ufak kistlerin gelişmesi de adeti farklı yaşatır. Ağrılı, sancılı olabildiği gibi, adet kanaması da kesilebilir.

Düzensiz yaşanan kanamalar:

Düzensiz yaşanan adet kanamaları, beklenmeyen bir gebeliğe, fark edilmeyen düşük sorunlarına, rahim veya yumurtalıklar ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Daha fazla araştırma ve tedavi gereken bu tip durumlarda gerekenler kaçılmadan mutlaka yaptırılmalı, hastanın olayı ertelemesi kesinlikle engellenmelidir.

Vücutta tiroid hastalıkları olması:

Bünyede bulunan her çeşit tiroid hormonu bozukluğu rahatsızlığı , düzensiz adet dönemlerinin bir nedeni olabilir. Vücut metabolizmasını koruyan tiroid bezi gereken hormonları üretemezse vücudun dengesi bozulur.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler