info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

5 Maddede Myom Tedavisi

5 Maddede Myom Tedavisi
Miyomlar herhangi bir belirti göstermeden devamlılığını sürdürebilen ve genellikle rutin jinekolojik muayenelerde tesadüfen rastlanılan iyi huylu tümörlerdir. Bu nedenle çoğu zaman tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak miyomun rahim içinde konumlandığı bölgeye bağlı olarak bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bu doğrultuda yapılan miyom tedavileri:
 • Gözlem ve takip
 • Cerrahi müdahale ile miyomların çıkarılması
 • İlaç ve embolizasyon tedavisi olarak üç şekilde uygulanmaktadır.
Tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde miyomun büyüklüğü, sayısı, kadının yaşı ve çocuk sahibi olma isteği göz önünde bulundurularak tercih edilmektedir.

Miyomların gözlemlenmesi ve takibi

Genellikle 1 cm ile 5 cm arasındaki küçük çaplı miyomlar herhangi bir sağlık sorununa neden olmadığı için tedavisine ihtiyaç duyulmayan yapılar olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle tedaviden önce miyomların 6 aylık periyotlarla yapılan ultrasonografi kontrolleri ile gelişimi incelenir. Aylık olarak miyom gelişiminde elde edilen veriler karşılaştırılarak herhangi bir farklılığın olup olmadığı değerlendirilmektedir. Eğer yapılan inceleme de miyomun büyüklüğünde bir değişim saptanmamış ise gözlem süreci devam eder. Ancak miyomlarda fark edilebilir bir boyutta gelişim tespit edilmiş ise cerrahi müdahale ile miyomun çıkarılması gerekebilir. 5 cm çapının altında olan miyomlar herhangi bir soruna neden olmadığı sürece ameliyat yerine gözlem yapılması tercih edilir. Genellikle ileri yaş nedeni ile menopoz dönemine yakın hastalardaki miyomların tedavisi gözlem altında yapılmaktadır. Çünkü menopoz döneminde düşen östrojen hormonu seviyesi, mevcut olan miyomun gelişimini durdurarak, gerilemesine ve kaybolmasına neden olmaktadır. Rahim iç astar dokusundan ( endometrium ) konumlanan submuköz miyomlar adet kanamalarını miktarını arttırırken ayrıca kanama gibi komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu nedenle submuköz miyomların küçük olması bile cerrahi müdahale kararını değiştirmemektedir.

Miyomların ilaçla tedavisi

Günümüzde miyom tedavilerinde çok sık tercih edilmese de, nadir olarak ilaç tedavisi gerektiren durumlar olabilir. Miyomların gelişimini durdurmak amacı ile kullanılan ilaçlar GnRH analogları içermektedir. Bu tarz kullanılan çeşitli ilaçlarda teorik açıdan miyomun gelişiminde gerileme kaydetse de, etkili ve kalıcı çözüm yolu sunmadığı için tercih edilmemektedir.

Uterin arter embolizasyonu tedavisi

Uterus ( rahim ) içerisindeki kan dolaşımını sağlayan damarların tıkanması sonucunda miyomlara giden kan miktarı azaltılarak, miyomun boyutu küçültülmektedir. Embolizasyon işlemi cerrahi bir müdahale olmayan, yalnızca kateter aracılığıyla kan yolu ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Miyomun ameliyat ile tedavisi

Miyom tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemdir. Miyomların çıkarılması amacı ile iki şekilde ameliyat gerçekleştirilmektedir. Birincisi miyom nüvelerinin alındığı miyomektomi operasyonu, ikinci ise miyomların kritik konumda olması sebebiyle rahim ile birlikte çıkarılan histerektomi ameliyatıdır. Kişi için uygulanması gereken yöntemin karar verilmesinde miyom sayısı, büyüklüğü, hastanın yaşı, hastanın mevcut olan diğer hastalıkları ve çocuk sahibi olma isteği doğrultusunda ameliyat tercihi yapılmaktadır. Yapılan bu ameliyatlar laparoskopik yani kapalı ameliyat ya da açık ameliyat şeklinde uygulanmaktadır. Miyomların sayısının ve büyüklüğünün doğrultusunda hastanın yaşı 40 ve üzeri ise ve çocuk sahibi olma düşüncesi yoksa histerektomi yani rahimin alınması şeklinde gerçekleştirilen operasyonla, miyomun tekrar gelişme ihtimali tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Ancak ameliyat tercihindeki kriterler doğrultusunda miyomektomi uygulanan kadınlarda miyomlar çıkartılırken, ilerleyen zamanlarda tekrar nüks etme ihtimali vardır. Fakat bu operasyonların en büyük avantajı kişinin çocuk sahibi olma şansının devam ediyor olmasıdır.

Miyom ameliyatlarının gerekli olduğu durumlar nelerdir?

 • Miyomların sayısının ve büyüklüğün fazla olması halinde ( 8-10 cm çapından büyük )
 • Aşırı kanamaya neden olarak kansızlık sorununa yol açması halinde
 • Şiddetli ağrı, sık sık idrara çıkma ihtiyacı ve kabızlık gibi şikâyetler doğrultusunda
 • Ağrılı ve dejenere olmuş miyomlar
 • Vajinaya konumlanmış miyomlar
 • Menopoz döneminden sonra gelişimine devam eden miyomların olması
 • İnfertilite ( kısırlık ) sorununa neden olduğu düşünülen miyomlara da cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler