Yapay Rahim ve Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

HEMEN RANDEVU AL

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Yapay Rahim ve Tüp Bebek Tedavisi

Yapay Rahim ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavileri, çocuk sahibi olamayan çiftlere imkân sağlayan uygulama yöntemleriyle karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısı kişiye göre değişkenlik gösterse de son yıllarda üstün başarı sergilemektedir. Birçok yöntemin yanında yapay rahim ( co- culture ) tekniği de bu aralar gündemden düşmüyor. Eğer normal koşullarda tüp bebek tedavisi girişimleri yapılmış fakat sonuç alınamamışsa yapay rahim metodundan yardım alıp olumlu sonuçlar çıkarabilmek mümkün hale gelmektedir.

Yapay rahim nedir?

Âdetin 21. günü rahim içinden alınan ufak bir doku örneği laboratuvar koşullarında ayrıştırılır, hastanın kendi kan serum ile kültür ortamı oluşturulur ve gerekli hücreler çoğaltılarak dondurulur. Daha sonra tüp bebek tedavisine geçilir. Yumurta toplama işlemi yapıldığında dondurulmuş olarak saklanan örnekler çözülür. Co- culture dediğimiz yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur. Tüp bebek işlemi yapıldıktan sonra döllenme oluşan embriyolar transfer işlemine kadar bu doku içinde gelişimi sağlanır. Bu uygulama sırasında kadının kendi rahim içi (endometrium) hücreleri kullanıldığından sarılık, AIDS ve diğer riskli durumlardan arınmış olunur. Endometrial hücreler embriyo gelişimine asla zarar vermez ve gelişiminin devamını da sağlar.

Embriyo gelişimi için gerekli olan faktörler ve proteinler yönünden oldukça zengin olan co- culture sıvıları içerisinde bulunan besleyici maddeler embriyo gelişimini destekleyerek büyümesi sağlanır.

Ayrıca ortamda oluşan antioksidanlar embriyo için zararlı olabilecek artıkları embriyo çevresinden uzaklaştırır. Tüp bebek için kullanıma hazır olarak sunulan yapay kültür ortamında bu proteinler ve büyüme faktörleri oldukça sınırlı sayıda bulunur. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek tedavisinde başarısız hastalarda co- culture hazır satışa sunulan kültür sıvıları için bir alternatif oluşturmaktadır.

Endometrial co- culture hazırlanması yoğun bir iş gücü ve teknik altyapı gerekmektedir ve bu konuda özel olarak eğitimi olan uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde yapay rahimden faydalanabilmek için merkezin donanımı ve hekimin tecrübesi oldukça önemlidir.

CO-CULTURE yöntemi için gerekli olan koşullar nelerdir?

Her infertilite sorunu yaşayan ve tüp bebek yöntemine başvuran hastalara co-culture yöntemi uygulanamaz. İlk olarak çiftler, anatomik olarak genel sağlıkları açısından her biri ayrı incelenir. Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre, çiftin bu yönteme uygun olup olunmadığına karar verilir.

Yapay rahim uygulamasından kimler yararlanabilir?

Kadınların yaş faktörünü her defasında belirtsek de, yapay rahim uygulamalarında ileri yaştaki kadın hastalarda uygulanabilir. Ama bunun için garanti veremeyiz. Gerekli bilgiyi doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan hastalarda yapay rahim uygulaması doğru tercih olabilir.
FSH yüksek hastalarda uygulanabilir.

İlaç tedavilerinde düşük cevaplı hastalarda uygundur.

Medikal tedaviye cevap vermeyen ya da kısmen cevap verip tedavide bir türlü başarı sağlayamayan hastalar için yapay rahim uygulaması kullanılabilir.

Tüm merkezlerde yapay rahim uygulaması yapılıyor mu?

Bu tedavi günümüzde giderek yoğunlaşmasına rağmen, her merkezde uygulanabiliyor dememiz pek doğru olmaz. Merkezlerin başarı oranının yüksek olması nedeniyle bu tedavi yöntemine gereksinim duyulmamasıdır. Ayrıca, bu tedavi yönteminin maliyeti biraz daha fazladır. Bunun dışında, gerçekten tecrübeli ve uzman ekip isteyen bir yöntemdir. Henüz bu yöntemi, dünyada genel olarak mutlaka uygulanması gereken bir yöntem olarak kullanıldığını söyleyemeyiz.

Yapay rahim ( CO-CULTURE ) tedavi yönteminin başarı oranı nedir?

Yapay rahim ile tüp bebek başarılarının nasıl etkilendiği yönünden bazı bilimsel raporlar oluşturulmuştur. Bunlardan biri co- culture ile embriyoların % 69 oranında gelişmiş aşamaya ( blastosist ) geldiklerini bildiriyor. Bu sayede blastosist embriyolarının transferi sağlandığı hastalarda % 50 oranında bir başarının yakalandığıdır. Yapay rahmin ardından dondurulmuş ve çözülmüş embriyo transferleriyle oldukça başarılı gebelik oranlarının da sağlandığı açıklanmıştır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız